W dniach 01.07-03.07.2010 w Polańczyku odbył się obóz szkoleniowy dla studentów PWSZ z orzeczeniem o niepełnosprawności. W obozie wzięło udział 20 osób.
Studenci m.in. uczestniczyli w szkoleniach prowadzonych przez przedstawicieli OHP Krosno, gdzie dowiedzieli się jak osoby niepełnosprawne mogą odnaleźć się na rynku pracy, jakie sąplusy i minusy zatrudnienia, co zyskuje firma, jakie są uregulowania prawne. Zapoznali się też z elastycznymi formami zatrudnienia, które mogą być szansą na znalezienie pracy. Odbyły się też warsztaty aktywnego poszukiwania pracy pt: Jak znaleźć pracę?, Jak znaleźć pracownika? Opis lokalnego rynku pracy. Uczestnicy obozu dowiedzieli się też jak przygotować profesjonalny zestaw dokumentów aplikacyjnych - CV, list motywacyjny, podanie, podziękowanie za rozmowę. Dodatkową atrakcją był wyjazd do Myczkowiec, gdzie znajduje się Muzeum Ekumeniczne, a w nim ok. 200 miniaturek drewnianych obiektów sakralnych z Euroregionu Karpackiego oraz Mini ZOO i „Ogród Oliwny”. Był też czas na spotkania przy ognisku, wieczorek taneczny oraz uczestnictwo w imprezach lokalnych.
Opinia uczestniczki obozu szkoleniowego
Dnia 1-3 lipca 2010 roku, odbył się Obóz Szkoleniowy w Polańczyku dla osób niepełnosprawnych którego byłam uczestnikiem. Mam na imię Magdalena.
Był to mój pierwszy taki wyjazd. Jestem pełna podziwu dla grupy z którą byłam.
Zauważyłam że jest to grupa bardzo zintegrowana, są bardzo zżyci ze sobą,
a przejawiało się to wzajemna pomocą, nawet jeśli ktoś był niedyspozycyjny.
Program był bardzo ciekawie zorganizowany, wszystkie szkolenia które miały miejsce były bardzo interesujące i bardzo przydatne, idealnie dostosowane do moich potrzeb i zainteresowań. Komfortowe warunki zakwaterowania, wyżywienie bardzo dobre. Na wyjeździe panowała miła atmosfera pomimo,
że jedna uczestniczka naszego obozu poczuła się źle, ale natychmiast została udzielona jej pomoc w którą duży wkład wniósł p. Grzegorz Pasztyła.
Kolejnym momentem tego wyjazdu zorganizowanego przez Pełnomocnika Rektora ds. Studentów Niepełnosprawnych panią mgr Ludmiłę Komardin była integracja przy ognisku, wieczorek taneczny, udział w różnych imprezach lokalnych co spowodowało oderwanie się chociaż na chwilę od rzeczywistości.
Wyjazd ten wpłynął na mnie bardzo pozytywnie, wywarł duży wpływ na moje zdrowie, poprawę zdrowia, przede wszystkim na lepsze samopoczucie zarówno fizyczne jak i psychiczne.
Magdalena Kulak, II rok, praca socjalna,
studia niestacjonarne