Wersja kontrastowa
A | A | A

Ankieta

 

Aktualności

Występ Orkierstry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu

06-10-2011

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Sanoka na występ orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu, który odbędzie się 10 października 2011 r. o godz. 13:00 na stadionie przy siedzibie Straży Granicznej w Sanoku (ul. Mickiewicza 23). W razie niepogody występ zostanie przeniesiony do Sanockiego Domu Kultury.
Koncert odbędzie w ramach obchodów 10-lecia PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku
Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej powstała w 1956 r. jako spadkobierczyni - legitymującej się bogatą tradycją w okresie międzywojennym - orkiestry stacjonującego w Nowym Sączu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Od tego czasu ma za sobą tysiące kilometrów marszu, niezliczoną ilość występów i koncertów. Orkiestra uczestniczy w licznych uroczystościach na terenie całego kraju. Gra na festiwalach, defiladach, paradach krajowych oraz zagranicznych. Nie poprzestaje na wypełnianiu swoich podstawowych powinności. Jest ważnym ogniwem współpracy Straży Granicznej z cywilnymi ośrodkami i instytucjami muzycznymi. Utrzymuje ścisłe kontakty z uczelniami m.in. warszawskim Uniwersytetem Muzycznym im. Fryderyka Chopina i szkołami muzycznymi, placówkami kultury, kompozytorami i twórcami.
Orkiestra wychowała wielu utalentowanych muzyków, późniejszych inspektorów orkiestr Wojska Polskiego, a także organizatorów i dyrygentów zespołów profesjonalnych i amatorskich, nauczycieli szkół i ognisk muzycznych, muzyków filharmonii. Wnieśli oni duży wkład w rozwój życia muzycznego w XX wieku w Polsce i popularyzację polskiej kultury muzycznej w kraju i wśród innych narodów.
Podhalańczycy to jedyna z orkiestr typu wojskowego używająca tradycyjnych instrumentów ludowych (trombity beskidzkie, dudy podhalańskie, dzwonki pasterskie - „zbyrcoki", góralska ciupaga w ręku tamburmajora). Nieodłączny związek z regionem podkreśla mundur wojskowy z peleryną i kapelusz z orlim piórkiem.
Zespół w czasie swojego istnienia dokonał wielu nagrań płyt CD z repertuarem muzyki klasycznej, regionalnej i rozrywkowej. Na trasie wojaży artystycznych orkiestry jest kilkanaście państw. Orkiestra grała wielokrotnie Janowi Pawłowi II, a także w 2006 r. papieżowi Benedyktowi XVI na Wawelu.
Za sprawą Orkiestry, Nowy Sącz, jako miasto niegdyś galicyjskie, pozazdrościł Wiedniowi i od kilkunastu lat organizuje zwykle w pierwszą niedzielę stycznia Wielki Koncert Noworoczny. Niezmiennie w roli głównej podczas tego koncertu występuje Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, dopraszając do partii śpiewaczych znakomitych solistów. Zawsze jest to wydarzenie artystyczne i towarzyskie, na widowni brakuje miejsc, potrzebne są dostawki.
Od wielu lat najmocniejszą stroną Orkiestry jest musztra paradna. Konkurenci z innych orkiestr nazywają sądeczan „arcymistrzami musztry paradnej”.
Orkiestrą kieruje kapelmistrz mjr dr Stanisław Strączek, który mówi pół żartem, pół serio o swojej orkiestrze: to zespół filharmoniczny, tyle tylko, że trochę lepszy, bowiem potrafiący grać Beethovena nie tylko na estradzie, ale nawet w marszu, w deszczu i spiekocie.
 
wstecz
Ideo Realizacja:

CMS Edito Powered by:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21 | 38- 500 Sanok