21 marca 2012 r. odbył się finał 10–tego Jubileuszowego Regionalnego Konkursu Recytatorskiego CZERPIĄC ZE ŻRÓDŁA –MOJOŚĆ 2012.

26-03-2012

Pierwszy konkurs recytatorski odbył się w marcu 2003 roku. Od początku pomysłodawczynią, organizatorką  i sercem konkursu była Pani Grażyna Bartkowska pracująca w bibliotece Gimnazjum nr 1 w Sanoku i Pani Janina Lewandowska – od lat promująca kulturę w regionie, jurorka konkursów. Z ramienia PWSZ w Sanoku od 10 lat konkurs organizuje dr Jolanta Mazur-Fedak – nauczyciel, wykładowca w Zakładzie Filologii Polskiej sanockiej PWSZ. Z konkursem sympatyzują od lat: Pani dr Maria Wolan – wykładowca PWSZ, Pani Małgorzata Sienkiewicz-Woskowicz - wielokrotnie zasiadająca w jury konkursu – na co dzień związana z SDK, Pan dr Tomasz Chomiszczak, który pracował w jury oraz występował z prelekcjami dotyczącymi twórców związanych z regionem.

10 – jubileuszowa edycja konkursu odbyła się pod patronatem prezesa Fundacji Karpackiej Pani Zofii Kordeli-Borczyk.
Konkurs przeprowadzony został  w trzech kategoriach wiekowych: gimnazja, szkoły średnie  i szkoły policealne. Wzięło w nim udział 55 osób, reprezentujących szkoły i instytucje kultury, tj.  sanockie gimnazja nr 1,2,3,4, Gimnazjum nr 1 i 2 w Zagórzu, Gimnazja w Niebieszczanach i Strachocinie, I LO, Zespoły Szkół nr 1, 2,3, Medyczną Szkołę Policealną, PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku, Młodzieżowy Dom Kultury oraz Sanocki Dom Kultury.
W kategorii gimnazja wyróżnienie otrzymała Aleksandra Żyłka - Gimnazjum w Strachocinie  p. Sylwia Staruchowicz, III miejsce ex aequo: Daria Mielnik i Klaudia Solon – Gimnazjum nr 1 w Zagórzu p. Ewa Bryła-Czech, II miejsca nie przyznano, I miejsce ex aequo: Weronika Baran - Gimnazjum nr 4 w Sanoku p. Jan Glinianowicz, Dawid Kikta – Gimnazjum nr 1 w Zagórzu  p. Ewa Bryła- Czech.
W kategorii szkoły ponadgimnazjalne wyróżnienia otrzymali: Beata Klaja – I LO – p. Małgorzata Irger-Kobierska, Ewelina Skoczułek - Zespół Szkół nr 1 p. Kinga Rogóz, Maciej Woźniczyszyn – I LO p. Małgorzata Irger-Kobierska, Jakub  Zubel -  Zespół Szkół nr 3  p. Sabina Śmiertka. II miejsce – Justyna Filipowicz  SDK p. Kamila Mackiewicz-Rossmanith, III miejsce – Magdalena Tarnawska SDK p. Kamila Mackiewicz-Rossmanith, I miejsca nie przyznano.
W kategorii szkoły policealne wyróżnienia otrzymały: Mariola Indyk i Marzena Kowalik – PWSZ, opiekun p. Kamila Mackiewicz-Rossmanith.