II Edycja programu profilaktycznego ,,Zadbaj o jakość swojego życia”

18-01-2013

Od dnia 21 stycznia 2013 roku Zakład Pielęgniarstwa Instytutu Medycznego PWSZ im J. Grodka w Sanoku we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Sanoku rozpoczyna realizację II edycji programu profilaktycznego - ,,Zadbaj o jakość swojego życia” w oparciu o projekt edukacyjny pt.: ,,Wybierz życie pierwszy krok”.

Pierwsza edycja zrealizowana w ubiegłym roku cieszyła się dużym zainteresowaniem adresatów programu. W  programie wzięło udział około 400 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Celem programu jest zmniejszenie występowania raka szyjki macicy i umieralności na tę chorobę.
Program w szczególności ma na celu:
- zwiększenie poziomu wiedzy na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli wirusa HPV w jego powstawaniu;
- kształtowanie świadomości na temat czynników zwiększających ryzyko raka szyjki macicy w ramach profilaktyki pierwotnej i wtórnej;
- motywowanie kobiet do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym przez całe życie;
- przygotowanie młodzieży do roli liderów edukacji zdrowotnej w środowisku lokalnym;
- dostarczenie wiadomości o świadczeniodawcach wykonujących badania cytologiczne.

Adresatem programu są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, rodzice i opiekunowie uczniów oraz kadra pedagogiczna szkół ponadgimnazjalnych.
Założeniem realizowanego programu jest promowanie zdrowego stylu życia, wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności wpływające na jakość życia, kształtowanie właściwych postaw i zachowań młodzieży, a także zachęcanie do brania odpowiedzialności za swoje zdrowie i osób z najbliższego otoczenia.