Jakie powinny być studia zawodowe? Konferencja władz podkarpackich PWSZ-etów

26-02-2013

Ważne i ciekawe spotkanie miało miejsce w Sanoku, gdzie w dniach 21–22 lutego br. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa gościła przedstawicieli wszystkich pozostałych szkół wyższych zawodowych regionu Podkarpacia. Celem zjazdu rektorów, prorektorów i kanclerzy było opracowanie założeń wspólnych działań, mających pomóc w dostosowaniu oferty edukacyjnej PWSZ-etów do potrzeb rynku. To kolejne już spotkanie tego typu i kolejny etap zacieśniania współpracy między szkołami zawodowymi Podkarpacia.

W konferencji uczestniczyli m.in.: prof. nadzw. dr hab. Wacław Wierzbieniec – Rektor PWSTE Jarosław, dr Zbigniew Barabasz – Prorektor ds. Studiów PWSZ Krosno, dr hab. inż. prof. nadzw. Łukasz N. Węsierski – Rektor PWSW Przemyśl, prof. nadzw. dr inż. Stanisław Polański – Rektor PSW Jasło. Oprócz władz podkarpackich uczelni w obradach uczestniczyła także prof. nadz. dr hab. Anna Siwik, Prorektor ds. studenckich  Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, delegaci Podkarpackiego Kuratorium Oświaty oraz Podkarpackiego Urzędu Pracy, a także przedstawiciele władz miasta Sanoka oraz Powiatu Sanockiego.
Pierwszy dzień konferencji zdominowała dyskusja po wystąpieniu pana Marka Kondziołki, Kierownika Wydziału Kontroli, Strategii i Organizacji Podkarpackiego Kuratorium Oświaty w Rzeszowie,  na temat: Oczekiwania absolwentów szkół ponadgimnazjalnych wobec propozycji kształcenia w Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych. Referent mówił m.in. najpopularniejszych aktualnie zawodach, zawodach przyszłości, determinantach wyboru szkół wyższych. Zwrócił uwagę na główne elementy przyciągające absolwenta do konkretnej uczelni: skuteczną prezentację oferty edukacyjnej, powiązanie kierunków kształcenia z rynkiem pracy, weryfikację kierunków kształcenia w oparciu o przyszłych pracodawców, ofertę doradztwa zawodowego.
W drugim dniu uczestnicy spotkali się z panią prof. dr hab. Anna Siwik – Prorektorem ds. Studenckich Akademii Górniczo-Hutniczej, aby na przykładzie tej uczelni omówić zasady współpracy dużych uczelni z wyższymi szkołami zawodowymi. Pani Profesor przedstawiła m.in. obowiązujący w AGH projekt umowy międzyuczelnianej. Z kolei Daniel Szydło – Dyrektor Wydziału Informacji Statystycznych i Analiz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie  – wygłosił referat pt. Sytuacja na rynku pracy w województwie podkarpackim – rzeczywistość i prognozy. Przedstawił m.in. ważne dla funkcjonowania edukacji w naszym regionie dane: stopę bezrobocia w województwie, zawody, w których zgłoszono najwięcej ofert pracy, wybrane zawody nadwyżkowe w województwie podkarpackim, prognozy dla rynku pracy.
– Uważam, że takie spotkania są nie tylko potrzebne, ale wręcz konieczne w dzisiejszej trudnej sytuacji szkół wyższych – nie tylko zawodowych. To okazja do wymiany doświadczeń, a także inicjowania wspólnych działań, dzięki którym PWSZ-ety mają większą siłę przebicia i mogą skuteczniej dostosowywać swoją ofertę do oczekiwań kandydatów oraz potrzeb rynku pracy – podsumowała obrady Pani dr Elżbieta Cipora, Rektor sanockiej uczelni, gospodarza konferencji.