Święto patrona Uczelni - Jana Grodka

27-02-2009

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku, już po raz kolejny  obchodziła święto swojego patrona. Jan Grodek urodził się w Sanoku ok. roku 1484 r. W 1540 został wybrany po raz pierwszy rektorem Akademii Krakowskiej, którą to godność sprawował przez wiele kadencji. Zasługi tego wybitnego humanisty, uczonego w zakresie sztuk wyzwolonych i prawa, człowieka światłego, dla Krakowskiej Alma Mater, ale tym samym dla Sanoka i regionu karpackiego, były nie do przecenienia. Nie tylko że sprawował we Wszechnicy Krakowskiej najwyższe godności akademickie, zasłużył się równie wysoko dla braci studenckiej, ustanawiając stypendia dla najbiedniejszych studentów z Sanoka i okolic.

W uroczystym posiedzeniu Senatu PWSZ, które odbyło się w Muzeum Przyrodniczym w Ustrzykach Dolnych, siedzibie Bieszczadzkiego Parku Narodowego udział wzięli m.in. Starosta Bieszczadzki Pan Krzysztof Gąsior,  przewodniczący Rady Miasta Pan Jan Pawlik oraz przedstawiciele Uniwersytetu III Wieku im. Jana Grodka w Sanoku. Gospodarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego przyjęli społeczność Uczelni i zaproszonych gości bardzo ciepło, poświęcając im swój czas, przygotowując seminarium naukowe i oprowadzając po Muzeum Przyrodniczym. Część naukowa nadzwyczajnego posiedzenia Senatu poświęcona została wartościom przyrodniczym i krajobrazowym BPN i ich ochronie. Wykłady wygłoszone przez znakomitych uczonych zajmujących się pracą badawczą i ochroną BPN, m.in. przez prof. dr hab. Bogdana Zemanka, dr Tomasza Winnickiego, mgr Beatę Szary oraz dr Grażynę Holly, poszerzyły wiedzę słuchaczy z zakresu krajobrazu sakralnego oraz walorów przyrodniczych Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuli oraz edukacji ekologicznej. Władze Uczelni oraz Dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego podpisali porozumienie na mocy którego zacieśniona została współpraca naukowo – dydaktyczna. Uroczystość uświetniona została występem Kapeli Ludowej PWSZ, która wzbudziła ogólny zachwyt publiki.