„Oczko” PWSZ-etu

14-05-2013

W najnowszym rankingu szkół wyższych miesięcznika „Perspektywy” Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sanoku zajęła 21. miejsce na 36 szkół tego typu w kraju. W ubiegłym roku była to lokata 26. (17. biorąc pod uwagę tylko uczelnie publiczne).  Wysoką punktację sanocka PWSZ-etka uzyskała w takich kategoriach, jak dostępność wysoko wykwalifikowanych kadr, baza dydaktyczna oraz możliwość rozwijania zainteresowań naukowych. Do poprawy pozostaje przede wszystkim działanie studiów podyplomowych, dostępności zbiorów elektronicznych, a także intensywność wymiany studenckiej. Na każdym z tych pól od nowego roku akademickiego trwają już intensywne działania, w kolejnym rankingu liczymy więc na większą liczbę punktów.

Przypomnijmy, że państwowe wyższe szkoły zawodowe zaczęły powstawać na mocy ustawy o wyższych szkołach zawodowych z 1997 roku. Największe z nich kształcą obecnie nawet 7 tysięcy studentów (PWSZ w Legnicy), najmniejsze – około pół tysiąca (PWSZ w Sandomierzu czy w Wałczu)  Sanocka uczelnia działa od 2001 roku i aktualnie kształci prawie 1500 studentów.
Spośród wszystkich uczelni akademickich ranking wygrał Uniwersytet Jagielloński (o… 0,08 punktu wyprzedzając Uniwersytet Warszawski!), a wśród technicznych – Politechnika Warszawska.