Zmarła Pani Profesor Halina Kosętka

14-05-2013

14 maja 2013 roku zmarła Pani Profesor Halina Kosętka, wybitna znawczyni literatury pozytywizmu, sienkiewiczolog, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz pracownik Instytutu Humanistyczno-Artystycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku.

Prof. dr hab. Halina Kosętka stopień doktora nauk humanistycznych uzyskała w 1982 roku, a doktora habilitowanego w 1992 roku. Od początku swojej działalności naukowej związana była z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Krakowie (dziś: Uniwersytet Pedagogiczny), gdzie przez długie lata pełniła funkcję Dyrektora Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa. Była autorką książek i artykułów, a także redaktorką tomów zbiorowych, recenzentką prac naukowych i podręczników szkolnych. Pełniła funkcję wiceprezesa Zarządu Towarzystwa im. H. Sienkiewicza, członka Zespołu Redakcyjnego „Studiów Sienkiewiczowskich. Studies on Henryk Sienkiewicz” oraz Komitetu Redakcyjnego „Rocznika Historii Prasy Polskiej” Polskiej Akademii Nauk Oddział w Krakowie. Zajmowała się twórczością pozytywistów polskich, w tym przede wszystkim Henryka Sienkiewicza. W ostatnich latach życia pracowała nad monografią ekranizacji dzieł Sienkiewicza.
                W PWSZ w Sanoku pracowała od początku jej istnienia, wykładając na kierunku filologia polska. Dała się poznać kolegom współpracownikom oraz studentom jako pasjonujący wykładowca, wymagający, ale sprawiedliwy nauczyciel akademicki, a przede wszystkim jako niezwykle dobry, uczciwy, zawsze uśmiechnięty, troskliwy, pomocny, zainteresowany sprawami innych, Wspaniały Człowiek.
Prof. Halina Kosętka pozostanie na zawsze w pamięci sanockiej społeczności akademickiej i pokoleń absolwentów Uczelni.