Konferencja podsumowująca projekt realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina.

22-12-2015

W dniu 21 grudnia 2015 roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku, odbyła się konferencja podsumowująca projekt realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013 pn. „Współpraca instytucjonalna pomiędzy rejonem Wynohradiw, a gminą Sanok w zakresie wzrostu zapewnienia opieki paliatywnej”.

Podczas konferencji, zostały wygłoszone cztery referaty z zakresu onkologii i opieki paliatywnej, w tym dwa autorstwa gości z Ukrainy i dwa prezentowane przez pracowników Instytutu Medycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku, tj. prof. dr hab. n. med. Jerzego R. Kowalczyka pt. „Dziecko z chorobą nowotworową” – kierownika Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie oraz dr n. med. Elżbietę Cipora pt. „Profesjonalna opieka nad pacjentem w terminalnym okresie choroby nowotworowej”.

Głównym celem projektu było wypracowanie wspólnego systemu opieki długoterminowej i paliatywnej w Polsce i na Ukrainie. Partnerami projektu była Agencja Rozwoju Miasta i Regionu Wynohradiw (Ukraina), Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło w Sanoku (Polska) oraz Rada Powiatu Wynohradiw (Ukraina). Efektem międzynarodowej współpracy było utworzenie na Ukrainie w Wynohradiwie hospicjum, natomiast w Polsce doposażono w sprzęt medyczny istniejący w Sanoku Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy oraz wykonano szereg prac budowlanych, włącznie z zagospodarowaniem terenu wokół budynku. Ponadto, przeprowadzono cykl szkoleń dla ukraińskiego personelu medycznego z zakresu onkologii, opieki długoterminowej i paliatywnej.