W dniu 18 kwietnia delegacja naszej uczelni (mgr Ludmiła Komardin – pracownik Biura Promocji i Współpracy, dr Anna Chudzik – kierownik Zakładu Kultury i Mediów oraz dr inż. Mateusz Kaczmarski – kierownik Zakładu Rolnictwa) wzięła udział w wyjazdowej rekrutacji na terenie obwodu lwowskiego na Ukrainie. Odwiedzono dwie szkoły ponadgimnazjalne – Szkołę nr 3 w Gródku oraz Szkołę nr 93 we Lwowie, gdzie zaprezentowano ofertę edukacyjną Uczelni oraz Centrum Metodyczne, w którym przeprowadzono szkolenie dla nauczycieli.
Zainteresowanie naszą Uczelnią w Gródku było ogromne – na spotkanie przybyło ok. 120 uczniów tej szkoły. Ofertę edukacyjną naszej uczelni przedstawiła mgr Ludmiła Komardin, która w przygotowanej prezentacji zachęcała do studiów w naszej Uczelni zwracając uwagę na zalety studiowania w PWSZ oraz na walory samego miasta i regionu. Drugą prezentację o Uczelni przedstawiła studentka kierunku ekonomia PWSZ – pochodząca z Ukrainy Bożena Bujak. Dzięki niej uczniowie mogli się przekonać, że studia w Polsce są możliwe, co więcej znajdują się „w zasięgu ręki”. Zadowolenie uczniów spotęgowały rozdane im gadżety uczelniane.
Szkoła nr 93 we Lwowie należała do naszych wykładowców – dr Anna Chudzik wystąpiła z wykładem otwartym na temat „Język polski w nowych mediach”, natomiast dr inż. Mateusz Kaczmarski zreferowała temat „Rośliny chronione w Karpatach”. Oba wykłady cieszyli się dużym zainteresowaniem przybyłych uczniów, co miejmy nadzieje będzie miało przełożenie na liczbę kandydatów na studia z tego regionu Ukrainy.
Szkolenie dla 25 nauczycieli języka polskiego jako obcego w Centrum Metodycznym we Lwowie na temat „Nauka o języku polskim w praktyce” przeprowadziła dr Anna Chudzik. Mgr Ludmiła Komardin natomiast omówiła szczegóły dotychczasowej i dalszej współpracy między obiema instytucjami, w tym planowaną już na maj wideokonferencję „Tolerancja we współczesnym społeczeństwie”, którą z naszej strony poprowadzą studenci 3 roku Pracy Socjalnej – prof. r hab. Witold Nowak oraz szczegóły letniego (czerwcowego) obozu szkoleniowego dla młodzieży z Ukrainy połączonego z kursem języka polskiego dla obcokrajowców.
Nadmienić należy, że obecnie w naszej uczelni studiuje ok. 20 studentów pochodzenia ukraińskiego, co oznacza, że takiego typu akcje promocyjne są potrzebne i dają efekty w postaci studentów obcokrajowców w PWSZ Sanok.