W dniach 21-23 października 2009 roku w sanockiej PWSZ przebywali przedstawiciele Høgskolen (Szkoły Wyższej) w Bodø. To duża uczelnia w Norwegii, starająca się o status uniwersytetu (po jego uzyskaniu będzie ósmym co do wielkości w kraju). Szkoła prowadzi kształcenie m.in. na kierunkach: ekonomia, pielęgniarstwo, nauki społeczne, nauki biologiczne; obecnie studiuje tu prawie 5 tysięcy osób.
Głównym celem wizyty było omówienie planów współpracy naukowo-dydaktycznej między obu uczelniami, jednak program wizyty był bogaty i obejmował także zapoznanie norweskich gości z naszą uczelnią, miastem oraz atrakcjami turystycznymi regionu. W drugim dniu pobytu wykładowczynie (bo delegacja była w całości żeńska) z Bodø przyjął najpierw Burmistrz Miasta Sanoka Wojciech Blecharczyk, a po południu po sanockim szpitalu odprowadzał jego Dyrektor Adam Siembab.
Skąd zainteresowanie właśnie szpitalem? Wynika to przede wszystkim z profilu uczelni w Bodø, która jest największym i najstarszym (od 1920 roku) w swoim regionie ośrodkiem kształcenia pielęgniarskiego i jest zainteresowana wymianą z PWSZ w Sanoku w zakresie praktyk studenckich. Wrażenie z wizyty w szpitalu były bardzo pozytywne, szczególnie uznanie wzbudziły oddziały: ratunkowy oraz anestezjologii i intensywnej terapii.
Przedstawiciele Szkoły Wyższej w Bodø przygotowali także specjalną prezentację regionu i swojej uczelni dla studentów PWSZ – oprócz ciekawej oferty kształcenia pokazano także film z zapierającymi dech w piersiach widokami surowej, norweskiej przyrody.
Umowę o współpracy podpisali 23 października Prorektor ds. Nauki i Rozwoju PWSZ w Sanoku dr hab. Marek Paluch oraz Pani Wicedziekan Høgskolen w Bodø Solveig Breivik. Współpraca ma obejmować wymianę studencką (w ramach praktyk oraz programu Erasmus), wymianę naukową wykładowców oraz wspólne przedsięwzięcia naukowe – konferencje i publikacje. To kolejny – po odnowionej na początku października umowie z Uniwersytetem Narodowym w Kamieńcu Podolskim – przykład dążenia sanockiej PWSZ do internacjonalizacji studiów – coraz ważniejszego nurtu we współczesnej edukacji.
Goście z Norwegii opuszczali Sanok niechętnie, zachwyceni jego urokiem, architekturą, gościnnością swoich gospodarzy. Zabrali ze sobą moc wrażeń, całe walizki pamiątek (głównie rzemiosła ludowego) i umowę o współpracy, która – mamy nadzieję – będzie początkiem długotrwałej i owocnej przyjaźni naukowej.