Zagrożenia związane z użytkowaniem nowoczesnych technologii tematem konferencji.

27-09-2016

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka nie po raz pierwszy była miejscem konferencji przybliżającej zagrożenia związane z użytkowaniem nowoczesnych technologii. Tym razem w dniach 8 - 9 września 2016 r. miała miejsce konferencji szkoleniowa, której organizatorem był Instytut Społeczno-Artystyczny a tematem przewodnim konferencji było zwalczanie przestępczości związanej z dostępem do internetu, zasady procesowe związane z zabezpieczaniem i analizą materiału dowodowego w sprawach internetowych.

Konferencja przeznaczona była dla funkcjonariuszy służb mundurowych zajmujących się w ramach codziennych obowiązków szeroko pojętą cyberprzestepczością. Tym samym w Sanoku słuchaczami byli funkcjonariusze Policji garnizonu podkarpackiego, placówek Straży Granicznej wchodzących w skład Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, ale także Izby Celnej w Przemyślu i Szczecinie oraz Urzędu Kontroli Skarbowej w Krakowie.

Wśród prelegentów znaleźli się kom. Robert Stańczyk z Wydziału dw z Cyberprzestępczością KGP w Warszawie, Ireneusz Wasiewicz kierownik Oddziału Informatyki Urzędu Kontroli Skarbowej w Krakowie, Arkadiusz Czak z Izby Celnej w Szczecinie, Marcin Ochociński z Allegro.pl, Sylwester Suszek z BitBay.pl, Tomasz Zaborowski z firmy Procertiv, Krzysztof Janiszewski z IPR Ekspert, Dariusz Poniatowski z Cyfrowego Polsatu, Paweł Baraniecki z firmy Polkomtel Sp z o.o., Maciej Kołodziej - specjalista informatyki śledczej FHU MatSoft, Wiceprezes Stowarzyszenia Administratorów Bezpieczeństwa Informacji (SABI), Witold Jawor z Pekao S.A w Sanoku, jak również biegli sądowi z zakresu informatyki i informatyki śledczej w osobach: Marka Stawarczyka, Witolda Budzisza, Wojciecha Pilszaka i Edwarda Szczypki – ci ostatni reprezentujący firmę E-detektywi, Grzegorz Matyniak – PWSZ w Sanoku, były Komendant Powiatowy Policji w Sanoku, animator konferencji związanych z cyberzagrożeniami, jakie miały miejsce wcześniej na sanockiej uczelni.

Celem konferencji było praktyczne poszerzenie wiadomości z zakresu szeroko pojętej cyberprzestępczości przez funkcjonariuszy na co dzień zajmujących się zmaganiami z tą formą przestępczości. Wśród wystąpień nie zabrakło tematów związanych z portalami społecznościowymi, korzystaniem z nich ale i zagrożeniami, jakie niosą ze sobą dla użytkowników. Poruszono tematy dotyczące naruszania prawa autorskiego i praw pokrewnych w sieci w tym zjawiska streamingu, przestępczego wykorzystanie waluty Bitcoin, metod dystrybucji nielegalnego oprogramowania komputerowego.