Wersja kontrastowa
A | A | A

Ankieta

 

Aktualności

FOTOsynteza uwrażliwia maluchy:)

08-05-2017
Turkuć podjadek pod lupą
Nadobnica alpejska musi być...
Zobacz na te mrówki
Ale jestem z nich dumna

 

To, co małe i nieznane, często bywa przez nas pomijane i niezauważane. Świat owadów – zwierząt, które stanowią 80% gatunków tego królestwa – jest bardzo interesujący i kryje w sobie wiele tajemnic. W Polsce mamy ponad 30 tys. owadów i entomolodzy twierdzą, że ta liczba na pewno się powiększy. Opanowały one wszystkie środowiska – żyją na ziemi, w ziemi, w wodzie i oczywiście w przestworzach. O najciekawszych, najładniejszych, pożytecznych, ale i szkodliwych owadach przeprowadziliśmy zajęcia w Samorządowym Przedszkolu Publicznym nr 1 w Sanoku - Filia Dąbrówka, dokąd FOTOsynteza - Naukowe Koło Fotografii Przyrodniczej PWSZ - dostała zaproszenie. Z ogromną przyjemnością odpowiedzieliśmy na tę propozycję. Dodatkowo z nieocenioną pomocą przyszedł pan Alfred Król, który udostępnił zbiory uczelnianej pracowni z licznymi okazami. Ponadto Nadleśnictwo Baligród, z którym od dawna współpracujemy, przekazało nam materiały edukacyjne, a dobre słowo pani Ewy Sceliny – o tym, jak przekazywać wiedzę najowocniej, dodało pewności siebie.

Dzieci poznały cykl rozwoju motyla, życie podziemne Turkucia podjadka, szkody, jakie wyrządzają korniki, ale i dobrodziejstwa, które zapewniają nam pszczoły i mrówki. Żuk leśny, a dokładniej jego odnóża, oglądane pod binokularem wywołały poruszenie. Przedszkolaki obiecały szukać Chrabąszcza majowego podczas spacerów. Za najpiękniejsze owady uznały Pazia królowej i Nadobnicę alpejską. Zajęcia zakończyło wspólne kolorowanie owadów i konkurs wiedzy – jego laureaci nagrodzeni zostali medalami.

Edukacja przyrodnicza jest bardzo ważna. Kształtuje młodego człowieka, otwierając nowe, nieznane perspektywy. Wpływa na charakter i uwrażliwia na kruchość świata, który nas otacza. FOTOsynteza wie o tym bardzo dobrze i stara się przekazywać wiedzę najlepiej, jak tylko potrafi. Zajęcia przeprowadzili Michał Pancerz i Amelia Piegdoń.

Inf. Amelia Piegdoń

wstecz
Ideo Realizacja:

CMS Edito Powered by:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21 | 38- 500 Sanok