Wersja kontrastowa
A | A | A

Ankieta

 

Aktualności

PFRON dla studenta niepełnosprawnego

15-12-2009

W dniu 14 grudnia 2009 roku w Centrum Promocji Zdrowia Sanvit odbyło się spotkanie szkoleniowo-integracyjne dla studentów PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku posiadających stopień niepełnosprawności. W spotkaniu z dyrektorem PFRON oddział podkarpacki Panem mgr Maciejem Szymańskim wzięło udział 30 zainteresowanych szkoleniem osób, w tym również Prorektor ds. dydaktyki PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku - dr Elżbieta Cipora, kierownik Działu Toku Studiów mgr inż. Zdzisława Borkowska i kierownik Zakładu Pracy Socjalnej ks. dr Bronisław Wyczawski.
Przebieg spotkania
- oficjalne rozpoczęcie spotkania, powitanie uczestników spotkania przez dr Elżbietę Ciporę, Prorektora ds. dydaktyki PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku.

- wykład dyrektora PFRON oddział podkarpacki Pana mgr Macieja Szymańskiego PFRON dla studenta niepełnosprawnego

- dyskusja, odpowiedzi na pytania

- dzielenie się opłatkiem, błogosławieństwo udzielone przez księdza dr Bronisława Wyczawskiego

- uroczysta kolacja Wigilijna, część integracyjna.

W powitaniu Pani Prorektor podkreśliła, że osoby niepełnosprawne w pełni zasługują na życie w środowisku wolnym od barier oraz negatywnych stereotypów. Nasza uczelnia to uczelnia  dla każdego studenta. W ostatnich latach władze uczelni podjęły pracę związaną z przełamywaniem barier architektonicznych, umożliwiając dostęp do zdobycia wiedzy  studentom niepełnosprawnym. Ze swojej strony Pani Prorektor obiecała w miarę możliwości udzielenie wsparcia każdemu potrzebującemu studentowi.

         

Główną część szkolenia przeprowadził dyrektor PFRON oddział podkarpacki  Pan mgr Maciej Szymański.

Szkolenie miało na celu uzupełnienie wiedzy studentów niepełnosprawnych w zakresie:

·        PFRON instytucja wspierająca;

·        Programy PFRON, z których można korzystać zwłaszcza będąc studentem;

·        Kryteria kwalifikacji do korzystania z pomocy PFRON;

·        Procedury i terminy składania wniosków do PFRON.

 

Dyrektor PFRON przedstawił program STUDENT II celem którego jest wyrównanie szans i zdobycie wykształcenia przez osoby niepełnosprawne oraz przygotowanie osób niepełnosprawnych poprzez stałe podnoszenie kwalifikacji do rywalizacji o zatrudnienie na rynku pracy. W ramach programu jest udzielana pomoc finansowa w formie:

·       dofinansowania kosztów nauki,

·       stypendiów specjalnych za szczególne osiągnięcia w nauce,

·       dofinansowania opłat za naukę (czesne), dojazdów, zakwaterowania w przypadku nauki poza miejscem stałego zamieszkania,

·       związanych w z dostępem do Internetu (instalacja i abonament),

·       uczestnictwa w zajęciach mających na celu podniesienia sprawności fizycznej lub psychicznej,

·       zakupów przedmiotów ułatwiających naukę, w tym programów komputerowych, pamięci przenośnej USB.

 

Tym razem uczestnicy szkolenia mieli możliwość zadać pytania bezpośrednio dyrektorowi i uzyskać na nie odpowiedzi. Kto może uzyskać dofinansowanie? Jaka jest wysokość dofinansowania? Jakie są warunki uczestnictwa w programie i jakie są terminy składania wniosków? – to tylko niektóre z nich.  

W imieniu studentów podziękowania dla Pana dyrektora złożył Rzecznik Studencki ds. Studentów Niepełnosprawnych – Grzegorz Pasztyła.

W dalszej części spotkania ks. dr B. Wyczawski udzielił błogosławieństwa, a uczestnicy dzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia, po czym zasiedli do wieczerzy wigilijnej. Rozmowy trwały do późnych godzin wieczornych.

Spotkanie szkoleniowo-integracyjne zorganizowała mgr Ludmiła Komardin, Pełnomocnik Rektora ds. Studentów Niepełnosprawnych PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku.

 

wstecz
Ideo Realizacja:

CMS Edito Powered by:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21 | 38- 500 Sanok