Odwiedziny Arboretum w Bolestraszycach

17-06-2014

8 czerwca 2014 r. grupa studentów stacjonarnych i niestacjonarnych I roku Rolnictwa wzięła udział w ostatnich już w tym roku akademickim zajęciach z botaniki, które odbyły się w Arboretum w Bolestraszycach pod Przemyślem.

Na trasie wiodącej do Arboretum studenci zrobili kilka krótkich przystanków, przede wszystkim po to, aby poznać kilka nowych gatunków roślin oraz aby lepiej przyjrzeć się charakterystycznej roślinności porastającej poszczególne miejsca. Szczególną uwagę zwróciła murawa kserotermiczna, która upstrzona była kolorowymi kwiatami wielu gatunków roślin. Ciekawym przystankiem było również odwiedzenie jednego z dawnych fortów Twierdzy Przemyśl.

W samym Arboretum studenci poznali ponad 100 nowych gatunków roślin. Niektóre przyciągały uwagę studentów bardziej niż pozostałe, m.in. gunera olbrzymia, która przyciągała uwagę swoim rozmiarem i interesującymi kwiatostanami. Jej liście dochodzą do 2 metrów średnicy! Interesująca okazała się również roślinność wodna rosnąca w stawach znajdujących się w ogrodzie. Zachwyciły nas piękne lilie wodne, złociste grążele oraz paprocie wodne. Studenci mogli obejrzeć zbiór muszli, ptactwa oraz zbiór ozdób wykonanych z przeróżnych materiałów.

W drodze powrotnej grupa postanowiła wejść na górę Sobień i obejrzeć dokładniej roślinność rezerwatu. Po zejściu ze wzgórza każdy student odpowiedział na pytanie związane z nowo poznanymi gatunkami roślin.

W ten przyjemny sposób studenci zakończyli trwający 2 semestry kurs botaniki.

Autor: D. Chorążak

Bolestraszyce_L.Bazylak (3)