Dla młodych naukowców sanocki Skansen jest wymarzonym miejscem prowadzenia badań. Tym razem wstępne badania terenowe z zakresu entomologii przeprowadzili członkowie Koła Naukowego Leśników Sylwan. Skansenowskie zabudowania kuszą szkodniki owadzie do zakładania swoich ,, siedzib” w zabytkowych krokwiach, łatach, belkach. Dr Alfred Król wraz z studentami mają zamiar zinwentaryzować gatunki owadów zasiedlające drewno w historycznych obiektach, określić ich liczebność oraz możliwe do zastosowania środki ochronne. Liczne pomysły, które narodziły się w trakcie zajęć podczas pierwszego spotkania: co brać pod uwagę, jakimi metodami, specyfika danego miejsca: izba, boisko, stajnia wróżą pomyślność badań i duży wkład studentów w jej powstanie i interesujące wyniki.
Dzięki gościnność Pana Arkadiusza Gredy, mogliśmy wejść do obiektów nieudostępnionych turystom oraz dotykać niektóre eksponaty.
Po kilku godzinach spędzonych na rozpoznaniu terenu i jego nieproszonych mieszkańców możemy wyróżnić : spuszczela pospolitego, kołatka domowego oraz przedstawicieli rodziny kózkowatych i trzepiennikowatych.
Tekst i zdjęcia Amelia Piegdoń © FOTOsynteza 2016