BIOSTRATEG to przygotowany przez Radę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i zatwierdzony przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego strategiczny program badań naukowych i prac rozwojowych. Grant z tej serii jest po części realizowany w okolicach Sanoka. Jego pełna nazwa jest dość długa „Kierunki wykorzystania oraz ochrona zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich w warunkach zrównoważonego rozwoju”. My uczestniczyłyśmy w zadaniu 6 tegoż grantu pt. „Wykorzystanie zwierząt gospodarskich ras lokalnych w ochronie i właściwym zagospodarowaniu siedlisk cennych przyrodniczo”. Było to w lipcu 2017, w Odrzechowej, Polanach Surowicznych, Średniem Wielkim i w Kalnicy.
Razem z naukowcami z Uniwersytetu Rolniczego z Krakowa, Instytutu Zootechniki z Balic oraz dr Marianem Szewczykiem wykonywaliśmy zdjęcia fitosocjologiczne na trwałych użytkach zielonych czyli łąkach i pastwiskach. Zdjęcia fitosocjologiczne nie mają nic wspólnego z fotografią ale można fotografować ich wykonywanie.
Zdjęcia fito są dokładnym spisem gatunków roślin naczyniowych i mszaków na wydzielonej powierzchni 5 x 5 m. Do spisu dodaje się jeszcze ważne cyfry, określające ilościowość i towarzyskość gatunku. Uzupełnieniem tych danych jest dokładny opis miejsca, z podaniem danych GPS, nachylenia, ekspozycji i rodzaju gleby.
Krakowscy Naukowcy zbierali ponadto próby runi łąkowej, ważyli je i obliczali produktywność. Pobierali też próbki gleby do badań.Szczególnie interesujące były miejsca gdzie podobne zdjęcia wykonano kilka lat wcześniej. Zaszłe zmiany w składzie gatunkowym roślin mogą być wyjaśnione prowadzonym wypasem. Dla nas był to sprawdzian znajomości roślin łąkowych i poznanie nowej techniki zbioru informacji o środowisku. Mamy też nadzieję że tymi pracami rozpoczęliśmy nasze przyszłe prace inżynierskie.
Tekst: Magdalena Dziubak, Monika Kuzio, zdjęcia: Marian Szewczyk © FOTOsynteza 2017.