Wersja kontrastowa
A | A | A

Aktualności

Konferencja pt ,,Inwazyjne gatunki roślin obcego pochodzenia - inwentaryzacja, rozprzestrzenianie się, metody zwalczania”

09-09-2015

Bogactwo naszej rodzimej flory, jej różnorodność i wielość siedlisk występowania znalazły się w opałach. Wraz z podróżami człowieka wędrują nasiona, sadzonki a czasem całe rośliny przewożone do ogrodów. Uwielbiamy egzotyczne rośliny w naszych ogrodach - lecz czy znamy konsekwencje takiego postępowania.....?

 

Ogólnopolska konferencja w której braliśmy udział na terenie Wigierskiego Parku Narodowego poświęcona była inwazyjnym rośliną, zwłaszcza niecierpkowi gruczołowatemu i barszczowi Sosnowskiego. Barszcz Sosnowskiego to roślina nie tylko bardzo ekspansywna, ale również zagrażająca zdrowiu człowieka. Będąc gorliwymi słuchaczami poznawaliśmy najnowsze techniki zwalczania uciekinierów, metody ich inwentaryzacji i monitoringu.

 

Jednym z punktów konferencji były warsztaty terenowe. Tutaj mogliśmy się wykazać - FOTO-synteza działała ostro. Wywiad dla TVP Białystok o zainteresowaniu młodych ludzi problemem zachwiania rodzimej bioróżnorodności to wisienka na torcie! Każdy z nas był ciekaw jak wygląda słynna Rospuda o którą było tyle kłótni. Trasa warsztatów przebiegała właśnie tymi terenami. Pan Lech Krzysztofiak z dumą pokazywał tereny ,,wyleczone z roślin inwazyjnych”, ale także obrazował rozległość tego problemu.

 

Czas spędzony wśród tylu uczonych rozszerzył naszą wiedzę w wielu dziedzinach. Przystanki lichenologów, botaniczne ciekawostki czy dzieje historii tamtego terenu to tematy naszych rozmów i fotografii.

 

Tekst: Amelia Piegdoń, zdjęcia: Amelia Piegdoń, Marian Szewczyk.

 

 

FOTOsynteza nad Rozpudą.
Warsztaty terenowe. Fot....
Na trasie Rozpudy. Fot....
Dr M. Szewczyk udziela...
Amelia udziela wywiadu TVP...
Berzniki. Fot. Marian...
wstecz
Ideo Realizacja:

CMS Edito Powered by:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21 | 38- 500 Sanok