Wersja kontrastowa
A | A | A

Aktualności

Pamiętasz była jesień i byliśmy w OB UJ

31-10-2015

Pierwszy przystanek naszej podróży to Bochnia. Cel: Muzeum Motyli Arthropoda. Największa stała ekspozycja motyli z całego świata w Polsce, licząca 5 tyś okazów. Prowadzone przez Filipa Kobielę, który kontynuuje rodzinną pasję już w trzecim pokoleniu. Kolekcja zapiera dech w piersiach. Gorąco polecamy to miejsce.

 

Jesień to piękny czas. Rozmaitość kolorów i barw. Czas dojrzewania, czyli wydawania owoców i nasion. Fotosynteza postanawia uchwycić w kadry ten etap cyklu przyrody. Ogród powoli przygotowuje się do zimy, pracownicy wykonują związane z tym rozmaite prace. My błąkamy się po zakamarkach ogrodu fotografując go o różnych porach dnia.

 

W czasie 3 dniowego pobytu odwiedzamy dwa ważne dla polskiej nauki miejsca. Najpierw Instytut Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Kopernika 31, potem Instytut Botaniki Państwowej Akademii Nauk, pod adresem ul. Lubicz 46.

 

W pierwszym mamy przyjemność być oprowadzani po Muzeum Paleontologii i Herbarium. Dr Sławomir Florjan zabiera nas w podróż w czasie, od jury po holocen. Muzealna ekspozycja obrazuje 400 milionów lat historii roślin lądowych. Prezentowane odciski i skamienieliny które oglądamy potwierdzają naukowe fakty. Np. takie dziwadła jak ryniofity istniały naprawdę :-)

 

Z kolei dr Wacław Bartoszek pokazuje nam zbiory w herbarium. Liczby mówią same za siebie: 1 010 000 alegatów zielnikowych z całego świata, a w tym rośliny naczyniowe - 600 000, mszaki - 15 000, grzyby - 20 000, porosty - 60 000, śluzowce - 10 000. Przewracamy karty XVIII - wiecznego zielnika, a także innych, późniejszych. Dowiadujemy się jak działa herbarium od kuchni: zabezpieczanie roślin przed działaniem czasu i szkodników, digitalizacja zbiorów, wymiana alegatów z innymi herbariami na świecie.

 

Po IB PAN oprowadza nas opiekun naszego koła, który nota bene kiedyś tu pracował. Zaglądamy do sali muzealnej z wystawą pt. „Historia krajobrazów roślinnych Polski”. Znów wędrówka w czasie, od jury po współczesność. Potem rzut oka na książki w Centrum Książki Przyrodniczej i pędzimy do Uniwersytetu Rolniczego. Tam asystujemy dr Marianowi Szewczykowi, który prowadzi wykład pt. „Fotografia traw - małe jest piękne” dla seniorów z Uniwersytetu III Wieku. Bogaty we wrażenia dzień kończy spacer pod kopcem Kościuszki oraz po wiślanych błoniach z widokiem na Wawel.

 

Jesień jesienią ale...w szklarniach i palmiarniach OB UJ trwa wieczne lato. Nazajutrz wchodzimy z aparatami fotograficznym do szklarni „Jubilatka”. Miejsce znów zachwyca nas swoją dżunglą i tropikalnym klimatem. Kojąca zieleń i egzotyczne rośliny stają się tematem naszych zdjęć. Potem żegnamy się już z ogrodem i Krakowem, pora wracać do PWSZ w Sanoku.

 


Tekst © Ewa Bujalska,

fotografie członków FOTOsyntezy:

Amelia Piegdoń, Michał Pancerz, Ewa Bujalska.

 



 

 


 

 

FOTOsynteza na schodkach...
Nasz motylek - Amelka. Fot....
A.P. i właściciel Muzeum...
M.P. Muzeum Motyli w Bochni....
Muzeum Motyli w Bochni. Fot...
Muzeum Motyli w Bochni. Fot...
Muzeum Motyli w Bochni. Fot...
Amelii wariacje. Bochnia....
Jesień w Ogrodzie...
Fot. A.P.
Fot. A.P.
Fot. A.P.
Gazania. Fot. A.P.
Wrzosowisko. Fot. A.P.
Wrzos. Fot. A.P.
Echinacea. Fot. E.B.
Miłorząb japoński. Fot....
Gałąź miłorzębu...
Jesienna rzęsa wodna. Fot....
Kalikarpa japońska. Fot....
Szałwiowy kącik. Fot. A.P.
Jesienny pejzaż ogrodu z...
Magnolia parasolowata...
M.P. przy pomniku...
Liść milorzębu...
Nasiona karczoch zwyczajnego....
Kwitnący karczoch. Fot. A.P.
Z nasion rącznika...
Kolegium Śniadeckich. Fot....
Z dr S. Florjanem w Muzeum...
Amelia i Michał pochyleni...
Z dr W. Bartoszkiem w...
A.P. buszuje w Herbarium IB...
W IB PAN, w sali...
Wykład dla seniorów...
Wykład Uniwerstytetu III...
M.P. asytent techniczny nr 1....
Kopiec Kościuszki. Fot. A.P.
Wawel by night. Fot. E.B.
Na galerii w Jubilatce. OB...
Dzbaneczniki. Fot. E.B.
W palmiarni Jubilatka. OB UJ.
FOTOsynteza w Jubilatce. OB...
FOTOsynteza pod Wawelem.
wstecz
Ideo Realizacja:

CMS Edito Powered by:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21 | 38- 500 Sanok