,,Dobry barszcz (Sosnowskiego) to...martwy barszcz!" – to jedna z myśli, która rozśmieszyła ale równocześnie zobrazowała problematykę konferencji naukowej pt.,,Ograniczenie wpływu inwazyjnych gatunków roślin na bioróżnorodność w powiecie sanockim’’. W tematykę wprowadził nas Wojciech Skiba, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa ze Starostwa Powiatowego w Sanoku. Program ochrony rodzimej flory, bioróżnorodności siedlisk jest niezmiernie potrzebny. Dowiedzieliśmy się, że inwazja roślin towarzyszyła nam prawie zawsze. Józef Mitka - kierownik Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie omówił inwazję roślin na przestrzeni dziejów. Poznając historię zielonych najeźdźców, analizując zamierzone bądź przypadkowe działania człowieka nakreślił kolonizację roślin.
Ekonomicznym aspektem zwalczania inwazyjnych gatunków roślin zainteresował nas Stefan Gawroński z Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Straty spowodowane roślinami inwazyjnymi w obrębie rolnictwa, leśnictwa czy pasiek odbijają się na naszej gospodarce. To problem całej Unii Europejskiej. Roczne szkody spowodowane w UE przez gatunki inwazyjne szacuje się na ok. 12 000 mln euro.
Doktor Marian Szewczyk przedstawił dotychczasowe osiągnięcia w zwalczaniu Hera Sos i perspektywy dalszej pracy. Sukcesem jest zwalczenie „tego intruza’’ w formie dorosłej, z niepokojem patrzymy na młode, liczne siewki . Mogliśmy posłuchać także o zagrożeniach płynących z ogromnych połaci tej rośliny i błędnie pojętej jej użyteczności jako pasza dla zwierząt.
O tym wszystkim mogliśmy się dowiedzieć z konferencji. Omawiana tematyka zaciekawiła nas, a otrzymane materiały informacyjne pozwolą na powtórne przeanalizowanie jej problematyki. Jako koło fotograficzne udokumentowaliśmy wydarzenie, które miało miejsce w murach naszej uczelni.
Tekst: Amelia Piedgoń. Zdjęcia: Michał Pancerz, Adam Plewa, Ewa Bujalska.