Wersja kontrastowa
A | A | A

Aktualności

Transekty w Bieszczadzkim Parku Narodowym

25-07-2016

Kińczyk Bukowski 21.07.2016 i Kopa Bukowska 23.07.2016.

 

Przez dwa dni w charakterze wolontariuszki pomagałam dr Tomaszowi Winnickiemu (zastępca dyrektora BdPN) i dr Marianowi Szewczykowi przy wykonywaniu tzw. transektów w BdPN. Transekt to sposób inwentaryzacji przyrodniczej, polegający na wykonywaniu map rozmieszczenia zbiorowisk roślinnych w punktach położonych na charakterystycznych liniach, które są wyznaczone tak, aby było możliwe skartowanie danego płatu roślinności i wykonanie zdjęć fito. Tak uzyskane dane pozwalają na monitorowanie zmian na transekcie w przyszłości. Bieszczadzka przyroda nieustannie zmienia się, w sensie pozytywnym : sukcesja i odtwarzanie się zbiorowisk roślinnych zbliżonych do naturalnych, jak i negatywnym : antropopresja, zanikanie gatunków.

 

Przyglądałam się jak wygląda kartowanie zespołów roślinnych wykonywane przez dr Winnickiego oraz asystowałam dr Szewczykowi przy robieniu zdjęć fitosocjologicznych metodą Braun - Blanqueta. Było to dla mnie doświadczenie nowe i pomocne, ponieważ zamierzam tej metody używać przy swojej pracy inżynierskiej. Prace tego typu wykonywane w terenie górskim i na obszarze chronionym nie należą do łatwych. Najpierw trzeba dotrzeć do wysoko położonego terenu badawczego, którym są zbiorowiska połonin. Samo poruszanie się poza szlakiem jest wyzwaniem - stromizny, skałki i gdzieś tam siedzące żmije...Wysiłek umysłowy, czyli zapamiętywanie łacińskich nazw roślin oraz szacowanie liczebności i stopnia pokrycia danego gatunku trzeba połączyć z fizycznym: bieganie z taśmą mierniczą, tyczkami i szpilami, pilnowanie kątów prostych w wyznaczanych kwadratach.

 

Możliwość zobaczenia miejsc niedostępnych dla zwykłego turysty i sfotografowania rzadkich roślin, czerpania wiedzy i doświadczenia od specjalistów powoduje że szybko zapomina się o zmęczeniu. Bonusem jest bycie uprawnionym wędrowania poza szlakami turystycznymi, podziwianie niesztampowych panoram bieszczadzkich, którymi dzielę się z czytelnikami!

 

Tekst: Ewa Bujalska, zdjęcia: Marian Szewczyk, Ewa Bujalska. © FOTOsynteza.

Ewa Bujalska. Kopa Bukowska...
W drodze na Kińczyk...
Widłak goździsty...
Wrotycz baldachogroniasty...
Dzwonek skupiony (Campanula...
Lepnica rozdęta (Silene...
Dzwonek piłkowany (Campanula...
Kopa Bukowska tu biegnie nasz...
Ostrożeń wschodniokarpacki...
Ewa Bujalska na grani Kopy...
Dzwonek...
Transekt pod Kopą Bukowską.
Dolna część transektu....
Tyczki, taśmy, GPS w...
Krzemień (1335 m n.p.m.)
Dr. T. Winnicki i E....
wstecz
Ideo Realizacja:

CMS Edito Powered by:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21 | 38- 500 Sanok