„Wyzwania społeczne i gospodarcze współczesnego świata” to temat Studenckiej Konferencji Naukowo-Branżowej, która odbyła się 6 grudnia 2017 roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku.
W imieniu organizatorów Zakładu Ekonomii oraz Studenckiego Koła Naukowego „Hossa z nami się opłaca” uczestników konferencji powitał i ją otworzył kierownik zakładu dr Ryszard Dziekan. Zwrócił uwagę na to, iż każde spotkanie na uczelni powinno być i jest okazją do wymiany poglądów i przedstawienia osiągnięć badawczych. Umożliwia to uczestnictwo w studenckiej konferencji, której celem jest promowanie rozwoju naukowego studentów, a także tworzenie forum dyskusji oraz prezentacji badań, osiągnięć naukowych i wiedzy w zakresie ekonomii, zarządzania, marketingu i reklamy, problemów społecznych i zrównoważonego rozwoju.
Konferencja składała się z dwóch części. W pierwszej swoimi doświadczeniami podzielili się zaproszeni goście, praktycy działalności gospodarczej. W interesujący sposób swoje spostrzeżenia o społecznej odpowiedzialności biznesu (ang. Corporate Social Responsibility – CSR) zaprezentował Pan Bogusław Połdiak dyrektor Regionalnej Izby Gospodarczej w Sanoku. Przedstawił ją jako strategię zarządzania, zgodnie z którą przedsiębiorstwa w swoich działaniach dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne, aspekty środowiskowe czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, a w szczególności z pracownikami. Uczestników konferencji zaintrygowało wystąpienie „Tożsamość w biznesie”, które błyskotliwie poprowadził Pan Aleksander Sala pochodzący z Sanoka, wieloletni praktyk biznesu w obszarze komunikacji wewnętrznej i digital workspace. Opowiedział o swoich inspiracjach i drogach, których pokonanie pozwoliło mu osiągnąć sukces zawodowy i obecną pozycję. Dzisiaj, jako prezes warszawskiej firmy Kolibro prowadzi projekty wdrożeniowe dla największych firm w Polsce: PLL Lot, PKP, PKO BP, KGHM, PGNiG, Castorama, Budimex, Biedronka i wiele innych.
W drugiej części konferencji zorganizowanej w formie dwóch sekcji swoje referaty przedstawili studenci z innych uczelni, studenci kierunków prowadzonych przez zakłady PWSZ w Sanoku oraz tegoroczni absolwenci kierunku ekonomia. Ogółem wygłoszono dwadzieścia referatów. Spośród nich wyłoniono zwycięzców w dwóch sekcjach:
Sekcja I:
I miejsce - Bożena Buyak, „Teorie zarządzania oraz rachunkowości wobec rewolucji kapitału intelektualnego”,
II miejsce - Aneta Sobolewska, „Analiza i ocena sytuacji finansowej firmy Sanok Rubber Company S.A. na tle branży motoryzacyjnej w latach 2011-2015”,
III miejsce - Wiktor Jajko, „Wybrane narzędzia i metody zarządzania jakością na przykładzie przedsiębiorstwa produkcyjnego”.
Sekcja II:
I miejsce - Anna Turek, „Autyzm jako bariera psychospołeczna”,
II miejsce - Renata Matyniak, „Poziom aktywności społeczno-kulturalnej seniorów w Sanoku. Potrzeby i możliwości ich realizacji”,
III miejsce - Katarzyna Rodzinka, Natalia Brodzicka, Joanna Pietrzkiewicz, Aleksandra Sawczak, „Niepełnosprawność jako problem społeczny”.
Patronat honorowy nad konferencją obieli:
- Burmistrz Miasta Sanoka Pan Tadeusz Pióro,
- Starosta Sanocki Pan Roman Konieczny,
a także: Bank Pekao Oddział w Sanoku, Podkarpacki Bank Spółdzielczy, Regionalna Izba Gospodarcza w Sanoku oraz firmy: SumiRiko Poland, Pass Polska, Automet, Rymateks, Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Sanoku i Centrala Nasienna.
Nagrodzonym gratulujemy, a wszystkim uczestnikom konferencji życzymy dalszych sukcesów i jednocześnie zapraszamy na kolejne spotkanie już za rok.