Wersja kontrastowa
A | A | A

Ankieta

 

Charakterystyka kierunku

Charakterystyka kierunku ekonomia

Instytut Społeczno-Artystyczny, Zakład Ekonomii

Nazwa kierunku studiów: ekonomia           

Poziom kształcenia: studia pierwszego stopnia

Profil kształcenia: praktyczny

Forma studiów: stacjonarna i niestacjonarna

Obszar kształcenia: zakres nauk społecznych

Dyscyplina: ekonomia

Tytuł zawodowy uzyskany przez absolwenta: licencjat

 

Po pierwszym roku studiów istnieje możliwość wyboru specjalność: Ekonomika handlu i sprzedaży* lub Rachunkowość i podatki*

 

* specjalności będą realizowane po spełnieniu kryterium odpowiedniej liczby studentów

 

  Kierunek wpisuje się w misję PWSZ w Sanoku, oferując kształcenie dopasowane do potrzeb rynku pracy w regionie, jak również wsparcie rozwoju społeczno-gospodarczego regionu poprzez działalność dydaktyczną, naukową i organizacyjną.

Przygotowany plan i program kształcenia oraz założone efekty kształcenia są wynikiem:

- analizy dotychczasowych programów studiów;

- konsultacji z absolwentami i studentami;

- zindywidualizowanej analizy losów absolwentów;

- konsultacji zewnętrznych z potencjalnymi pracodawcami.

Dzięki takiemu doborowi współtwórców przygotowanego programu kształcenia realizowane są strategiczne cele uczelni, takie jak: dostosowanie programów kształcenia do zapotrzebowania lokalnego i regionalnego rynku pracy, zaangażowanie pracowników, studentów i interesariuszy zewnętrznych w tworzenie programów kształcenia, współpraca z lokalnymi i regionalnymi przedsiębiorstwami i instytucjami administracji publicznej oraz z podmiotami z sektora pozarządowego, a także pracodawcami.

Efekty kształcenia dla kierunku ekonomia zostały zdefiniowane w taki sposób, aby zapewnić ich osiągniecie zarówno przez studentów studiów stacjonarnych jak i niestacjonarnych. Zatem poprzez realizację przedstawionych planów i programów kształcenia na kierunku ekonomia Uczelnia zapewnia uzyskanie takich samych efektów kształcenia na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych.

Uzyskanie jednakowych efektów kształcenia na studiach prowadzonych w obu formach studiów gwarantuje założona w planach i programach kształcenia łączna liczba godzin pracy, znajdująca odzwierciedlenie w punktach ECTS. Liczba punktów ECTS w obu formach studiów wynosi 180 ECTS i jest odzwierciedleniem jednakowego nakładu pracy studenta. Ponadto plan i program kształcenia dla obu form studiów uwzględnia realizację takich samych przedmiotów oraz praktyk.

W przypadku praktyk zawodowych założone efekty kształcenia są dostosowane do minimalnych koniecznych osiągnięć studenta zdobywanych podczas zajęć realizowanych zarówno w formie studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych.

 

Specjalność: Ekonomika handlu i sprzedaży

      Działalność handlowa i sprzedaż jest podstawą różnorakiej działalności gospodarczej. Organizacja handlu i sprzedaży obejmuje procesy dotyczące planowania, organizowania i kontrolowania pracy zespołów handlowców, pozyskiwania i utrzymywania relacji z pośrednikami i konsumentami, logistyki zaopatrzenia i dystrybucji. Osoby związane z handlem i sprzedażą powinny posiadać kompetencje w zakresie rozpoznawania zachowań nabywców, przygotowania oferty, dystrybucji oraz komunikowania się z odbiorcami.

     Celem specjalności jest kształcenie specjalistów – menadżerów, osób zarządzających zespołami sprzedażowymi, kierowników działów handlowych, menadżerów sprzedaży, osób, które zatrudniają sprzedawców, osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Studenci specjalności uzyskują umiejętności praktyczne związane z organizacją handlu i sprzedaży przedsiębiorstwa produkcyjnego, handlowego i usługowego.

 

Specjalność: Rachunkowość i podatki

       Prowadzona działalność komercyjna lub pożytku publicznego w dowolnej formie organizacyjno-prawnej nieodłącznie związana jest z obowiązkami wynikającymi zarówno z prawa bilansowego, jak i podatkowego. Nierozerwalnie ze sobą powiązane zagadnienia podatkowe oraz rachunkowe wymagają umiejętności rozpoznawania ewidencyjno-sprawozdawczych oraz podatkowych konsekwencji podejmowanych decyzji.

       Studenci specjalności zdobywają wiedzę z zakresu: rachunkowości i podatków podmiotów prowadzących działalność komercyjną oraz organizacji non-profit, przygotowania danych oraz sporządzania sprawozdań finansowych. Posiadają umiejętność ujmowania zjawisk gospodarczych w systemie rachunkowości z równoczesną analizą ich skutków w zakresie obciążeń publicznoprawnych. Zgłębiają różne formy rozliczeń publicznoprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów podatkowych i ich skutków dla funkcjonowania podmiotu gospodarczego. Poznają organizację systemu rachunkowości, między innymi korzystając z programów komputerowych, odtwarzając na zajęciach środowisko informatyczne typowego biura rachunkowego. Uczą się reguł kontroli wewnętrznej i badania sprawozdań finansowych. Posiadają specjalistyczną wiedzę i umiejętności praktyczne odnoszące się do audytu i kontroli wewnętrznej, rewizji finansowej, analizy i ewidencji podatkowej, organizacji i zasad funkcjonowania administracji podatkowej i kontroli skarbowej. Absolwenci posiadają świadomość odpowiedzialności zawodowej. W ramach specjalności student odbywa praktykę zawodową stanowiącą integralną część procesu kształcenia.

 

Charakterystyka profilu kandydata (zasady rekrutacji, wymagane dokumenty)

 

Do postępowania rekrutacyjnego zostaje dopuszczona osoba, która:

- posiada świadectwo dojrzałości;

- złożyła wszystkie wymagane dokumenty w terminie wyznaczonym na ich złożenie;

- dokonała opłaty za postępowanie związane z przyjęciem na studia ustalonej przez Rektora.

Postępowanie kwalifikacyjne prowadzone jest w formie konkursu świadectw. Podstawę zakwalifikowania do przyjęcie kandydata na I rok studiów stacjonarnych i niestacjonarnych stanowią wyniki uzyskanych przez kandydata ocen/wyników procentowych na świadectwie dojrzałości lub świadectwie ukończenia szkoły z trzech przedmiotów: matematyka, język obcy oraz do wyboru: geografia, historia.

 

 

Ideo Realizacja:

CMS Edito Powered by:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21 | 38- 500 Sanok