Seminarium naukowe w Instytucie Technicznym

27-05-2011

W dniu 27 maja 2011 r. odbyło się kolejne seminarium naukowe pt." Współczesne problemy mechaniki", gdzie z referatem plenarnym wystąpiła prof. Maria Słomiana z Widener University, Chester, USA

Seminarium otworzył Dyrektor Instytutu Technicznego, prof. PWSZ dr hab. inż. Kazimierz Jaracz, prezentując sylwetkę naukową Pani Profesor.

Pani Profesor przedstawiła referat zatytułowany „Design in Mechanical Engineering Program”. Na wstępie omówiła strukturę kształcenia technicznego z zakresu inżynierii mechanicznej w Widner University w Chester, USA. Później zaprezentowała projekty wykonywane przez zespoły studenckie pod Jej opieką w ramach prac dyplomowych.

Pani Profesor przedstawiła poszczególne etapy realizacji projektów prezentując: podstawy teoretyczne, analizę techniczną i ekonomiczną, modele komputerowe z wykorzystaniem grafiki komputerowej, analizę wytrzymałościową elementów konstrukcyjnych, procesy wytwarzania oraz testy eksploatacyjne. Wiele uwagi poświęciła problemom zaangażowania studentów w realizację projektów, umiejętności pracy w zespole oraz wpływu tej formy edukacji na przyszłą karierę inżynierską absolwentów. Poruszyła również bardzo ważny problem poszukiwania sponsorów.

Pod koniec wystąpienia odbyła się dyskusja z udziałem pracowników Uczelni i studentów, w której porównano elementy i efekty kształcenia technicznego w Polsce i w USA.

Po seminarium Pani Profesor zwiedziła laboratoria Instytutu Technicznego, wykazując zainteresowanie ich wyposażeniem.