Zarzadzanie jakością TQM (ang. TQM - Total Quality Management) – absolwent pozna wzajemnie powiązane mechanizmy i procesy oraz metody i narzędzia związane z kontrolą, sterowaniem, zarzadzaniem i zapewnieniem jakości zmierzających do doskonalenia i zwiększenia konkurencyjności wytwarzanych wyrobów. Ponadto absolwent będzie potrafił rozpoznać stosowne mechanizmy określające jakość. Będzie umiał także rejestrować wyniki i sprawdzać spełnienie norm jakościowych.
Studia podyplomowe „Zarządzanie jakością TQM” kierowane są do absolwentów studiów pierwszego i drugiego stopnia (magisterskich, inżynierskich i licencjackich). Podstawowym celem proponowanych studiów jest przekazanie słuchaczom aktualnej i nowoczesnej wiedzy oraz wyposażenie ich w szereg umiejętności jej praktycznego wykorzystania. Idea ta koncentruje się na umiejętności wykorzystywania metod i najnowszych narzędzi komputerowych sprzyjających szybkiemu przygotowaniu oraz realizacji produkcji, w szczególności na utrzymaniu, bądź zwiększeniu, zakładanej jakości wyrobów.
Rozległa wiedza będzie obejmować treści podstawowe i zaawansowane, które pozwolą słuchaczom na samodzielne rozwiązywanie skomplikowanych zagadnień inżynierskich, szczególnie w odniesieniu do działań związanych z: kontrolą, sterowaniem, zarzadzaniem i zapewnieniem jakości, zmierzających do doskonalenia i zwiększenia konkurencyjności wytwarzanych wyrobów. W tym celu absolwent pozna również wzajemnie powiązane mechanizmy i procesy, metody i narzędzia związane z jakością. Ponadto absolwent będzie potrafił rozpoznać stosowne mechanizmy określające jakość. Będzie umiał także rejestrować wyniki i sprawdzać spełnienie norm jakościowych. Z uwagi na praktyczny charakter, studia podyplomowe adresowane są do osób pragnących: nabyć umiejętności związane z szerokim procesem utrzymania jakości QM, poszerzyć lub uaktualnić wiedzę z tego zakresu.
Charakterystyka profilu absolwenta
Studia podyplomowe na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn realizowane są w dwu częściach programowych.
Pierwszy semestr przedstawia wiedzę dotyczącą ogólnych zagadnień technicznych. Przyszli absolwenci nabywają umiejętności praktycznego wykorzystania metod i technik komputerowych, poznając w tym czasie treści realizowane w takich przedmiotach jak: jakość w procesie projektowania, podstawy badań materiałów, wybrane metody jakości, aspekty jakości w procesie wytwarzania, metody statystyczne w jakości, podstawy technologii odchudzonej.
Przewidywane w drugim semestrze roku nachylenie programowe pozwala przyszłym absolwentom pogłębić wiedzę w zakresie stosowania nowoczesnych i skutecznych metod związanych z procesem QM. Realizacja treści programowych obejmuje następujące przedmioty: wdrażanie i audit, metrologia w zapewnieniu jakości, wybrane narzędzia jakości, wprowadzenie do norm, seminarium dyplomowe.
Przez włączenie na zajęciach laboratoryjnych metod pracy grupowej oraz w działalności organizacji studenckich i prac kół naukowych, nabywają oni nawyku pracy zespołowej oraz kompetencji integracyjno-społecznych przygotowujących do realizacji wspólnych przedsięwzięć w środowisku przemysłowym.
Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w: służbach utrzymania ruchu, nadzoru produkcji, badań, zarzadzaniu i kontroli jakości, marketingu, przygotowaniu i realizacji produkcji oraz eksploatacji maszyn, działach remontowych itp. Uzyskana wiedza i umiejętności pozwalają również na podjęcie własnej działalności gospodarczej polegającej na uruchomieniu i prowadzeniu działań w małych firmach zajmujących się przygotowaniem, realizacją produkcji, w szczególności w procesach realizacji jakości wyrobów.
Studia podyplomowe na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn realizowane są w dwu częściach programowych.
Pierwszy semestr przedstawia wiedzę dotyczącą ogólnych zagadnień technicznych. Przyszli absolwenci nabywają umiejętności praktycznego wykorzystania metod i technik komputerowych, poznając w tym czasie treści realizowane w takich przedmiotach jak: komputerowe projektowanie w systemie Inventor, programowanie CNC-MTS, technologia obróbki, systemy i materiały narzędziowe, metrologia warsztatowa.
Przewidywane w drugim semestrze roku nachylenie programowe pozwala przyszłym absolwentom pogłębić wiedzę w zakresie stosowania nowoczesnych i skutecznych metod wytwórczych, takich jak: komputerowe wspomaganie procesu projektowania i wytwarzania, stosowanie zintegrowanych narzędzi służących do poprawy wskaźników jakości itp. Realizacja treści programowych obejmuje następujące przedmioty: komputerowe wspomaganie projektowania, programowanie i obsługa obrabiarek CNC, zastosowanie sytemu CAD/CAM, mocowanie przedmiotów, maszyny obróbkowe, seminarium dyplomowe.
Przez włączenie na zajęciach laboratoryjnych metod pracy grupowej oraz w działalności organizacji studenckich i prac kół naukowych, nabywają nawyku pracy zespołowej oraz kompetencji integracyjno-społecznych przygotowujących do realizacji wspólnych przedsięwzięć w środowisku przemysłowym.
Studia podyplomowe na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn realizowane są w dwu częściach programowych.
Pierwszy semestr przedstawia wiedzę dotyczącą ogólnych zagadnień technicznych. Przyszli absolwenci nabywają umiejętności praktycznego wykorzystania metod i technik komputerowych, poznając w tym czasie treści realizowane w takich przedmiotach jak: komputerowe projektowanie w systemie Inventor, programowanie CNC-MTS, układy mechatroniczne, obliczenia i prezentacje wyników w Matlabie, powłoki i materiały konstrukcyjne, metrologia i systemy pomiarowe.
Przewidywane w drugim semestrze roku nachylenie programowe pozwala przyszłym absolwentom pogłębić wiedzę w zakresie stosowania nowoczesnych i skutecznych metod wytwórczych, takich jak: komputerowe wspomaganie procesu projektowania i wytwarzania, stosowanie zintegrowanych narzędzi służących do poprawy wskaźników jakości itp. Realizacja treści programowych obejmuje następujące przedmioty: komputerowe wspomaganie projektowania, programowanie CNC i symulacja obróbki, zastosowanie sytemu CAD/CAM, symulacje numeryczne MES, inżynieria odwrotna, seminarium dyplomowe.
Kandydaci składają:
· podanie o przyjęcie na studia, zgodnie z ustalonym wzorcem,
· kopię dyplomu (lub odpis dyplomu) ukończenia studiów wyższych,
· 2 fotografie,
· kserokopię dowodu osobistego.
Orientacyjna liczba kandydatów: 25 osób.
Podstawą rozpoczęcia studiów jest zebranie, co najmniej 25 uczestników.
Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w służbach utrzymania ruchu, nadzoru produkcji, badań, kontroli i marketingu, przygotowania konstrukcji i eksplantacji, działach remontowych itp.
Uzyskana wiedza i umiejętności pozwalają również na podjęcie własnej działalności gospodarczej polegającej na uruchomieniu i prowadzeniu małych firm zajmujących się przygotowaniem otoczenia produkcji.
Studia podyplomowe trwają dwa semestry i obejmują 240 godzin. Program kształcenia umożliwia uzyskanie przez słuchacza 60 punktów ECTS. Plan zajęć podzielony jest na 15 zjazdów. Każdy zjazd trwa 2 dni (w soboty i w niedziele: w godz. 9-18), i jest organizowany dwa razy w miesiącu.
Miejscem zajęć są sale dydaktyczne i laboratoria Instytutu technicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku.
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest:
- zaliczenie wszystkich przewidzianych planem studiów zajęć,
- uzyskanie pozytywnych ocen z egzaminów,
- opracowanie i przedłożenie do oceny pracy końcowej w przewidzianym tokiem studiów terminie,
- złożenie końcowego egzaminu dyplomowego.
Zasady i terminy złożenia pracy końcowej oraz powołania komisji egzaminacyjnej określają szczegółowo przepisy regulaminu studiów PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku zatwierdzone przez Senat Uczelni.
Absolwenci studiów podyplomowych otrzymują świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wg. obowiązującego wzoru zgodnie z rozporządzeniem ministra Nauki i Szkolnictwa wyższego z dnia 19 grudnia 2008 r., w sprawie rodzajów tytułów zawodowych nadawanych absolwentom studiów i wzorów dyplomów oraz świadectw wydawanych przez uczelnie (Dz. U. Nr 11, poz. 61 z późn. zm.).