Wersja kontrastowa
A | A | A

Aktualności

Ratownicy w zagórskim przedszkolu

Studenci ratownictwa medycznego bardzo często uczestniczą w pokazach pierwszej pomocy medycznej w szkołach i przedszkolach na terenie Sanoka, a także powiatu sanockiego. W październiku odwiedzili Przedszkole Samorządowe w Zagórzu. W trakcie zajęć uczyli zasad postępowania w sytuacjach zagrożenia życia, takich jak zasłabnięcie czy utrata przytomności, dzieci dowiedziały się, jak zawiadomić Pogotowie Ratunkowe i jaki jest  numer alarmowy, na który należy dzwonić, aby uzyskać pomoc, ćwiczyły też metody udzielania pierwszej pomocy oraz zapoznawały się z profesjonalnym sprzętem ratowniczym. - Zajęcia tego typu wzbudzają wiele emocji i tak też było tym razem - mówi Krzysztof Sośnicki, kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego. - Szczególnym powodzeniem cieszyła się deska do transportu poszkodowanych. Każde dziecko chciało zostać przypięte i zobaczyć na własne oczy, jak to się dzieje, że się z niej nie spada, mimo tych wszystkich manewrów towarzyszących transportowi do karetki. Tego rodzaju zajęcia nie tylko podobają się najmłodszym, ale jesteśmy przekonani, że są bardzo ważnym ich elementem edukacji. 

20.10.2016 r. V OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWO - SZKOLENIOWA : Współczesne ratownictwo - możliwości, rozwój, oczekiwania

W dniu 20 października 2016 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku odbyła się już V OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWO - SZKOLENIOWA „Współczesne ratownictwo – możliwości, rozwój, oczekiwania” pod Honorowym Patronatem Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dr Piotra Uruskiego, Wojewody Podkarpackiego dr Ewy Leniart oraz Przewodniczącego Sejmiku Województwa Jerzego Cypryś.

Tematyka konferencji dotyczyła:

• Aktualnych regulacji prawnych w ratownictwie

• Wytyczne 2015 Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC)

•Farmakoterapia w praktyce ratownika medycznego

• Stres w pracy ratownika medycznego

• Odpowiedzialność zawodowa

• Wsparcie działań ratowniczych, modele współpracy służb

• Działania poszukiwawcze zaginionych

• Zagrożenia wynikające z aktualnej sytuacji geopolityczne

https://www.youtube.com/watch?v=fHQJpOVi1oM

21 kwietnia 2016 r.- II Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym o Puchar Rektora PWSZ im. J. Grodka w Sanoku

W dniu 21 kwietnia 2016 roku w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku odbyła się już druga edycja Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym o Puchar Rektora.

Zawodnicy mieli do zaliczenia 11 zadań rozmieszczonych na terenie całego Sanoka.

Wyniki przedstawiają się następująco:

 

KATEGORIA SW (szkół wyższych):

1. Uniwersytet Medyczny  Lublin

2. II rok Ratownictwo Medyczne PWSZ Sanok

3. Krakowska Akademia

 

KATEGIRIA ZRM (Zespoły Ratownictwa Medycznego):

1. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Grupa Bieszczadzka

2. SP ZOZ Sanok (Stacja Pogotowia Ratunkowego)

3. SP ZOZ Kolbuszowa (Stacjia Pogotowia Ratunkowego

 

Kategoria KPP (Kwalifikowana Pierwsza Pomoc):

1. OSP Besko

2. PSP Brzozów

3. OSP Niebieszczany

 

Zapraszamy również do obejrzenia relacji video.

Poniżej linki do filmów:

 

https://www.youtube.com/watch?v=-KREhwWCPE0

 

https://www.youtube.com/watch?v=Bv3hbhBs-Dc

13.02.2016r. - Pokaz ratownictwa medycznego w SP nr 3 w Sanoku

W dniu 12.02.2016r. Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku należący do HDK PCK Studencki Dar wraz z opiekunem Koła – mgr Moniką Kijowską przeprowadzili dla uczniów klas I – III pokaz ratownictwa medycznego.

W przystępny sposób zaprezentowali i objaśnili postępowanie w przypadku utraty przytomności. Dzieci poznały także sposoby bandażowania ran i zaopatrywania złamań. Studenci wraz z wykładowcą bardzo chętnie odpowiadali na liczne pytania zadawane przez uczestników pokazu, przypominając także o ważnych numerach alarmowych i sposobie wezwania pomocy.

  

Opracowała: mgr Monika Kijowska

24 listopad 2015r. - HDK PCK Studencki Dar promuje pierwszą pomoc

 W dniach 23 i 24 listopada 2015 r. pracownik Instytutu Medycznego, Zakładu Ratownictwa Medycznego i opiekun Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża Studencki Dar działający przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku – mgr Monika Kijowska wraz z zastępcą Prezesa Klubu Anną Wójcik – studentką I roku Ratownictwa Medycznego przeprowadziły szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy dla Nauczycieli i Pracowników Szkoły Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Sanoku.

 

Nauczyciele i Pracownicy Szkoły Podstawowej zdobyli umiejętności praktyczne w udzielaniu pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia, zostali poinstruowani, w jaki sposób prawidłowo wykonywać Resuscytację Krążeniowo – Oddechową w schemacie BLS u osób dorosłych jak i u dzieci, a także uzyskali niezbędne informacje teoretyczne i praktyczne w następujących sytuacjach szczególnych zagrażających zdrowiu i życiu: utrata przytomności, omdlenie, duszność, ból w klatce piersiowej, napad padaczkowy, hipoglikemia, hiperglikemia, oparzenia, porażenie prądem, hipotermia, odmrożenia, udar cieplny, urazy, rany, krwawienia i krwotoki, złamania, zwichnięcia, skręcenia, zatrucia, tonięcie oraz udar mózgu.

 

Po części wykładowej i szkoleniu praktycznym odbyła się dyskusja, w której osoby prowadzące szkolenie udzielały odpowiedzi Nauczycielom i Pracownikom na nurtujące ich pytania. 

 

Opracowała: mgr Monika Kijowska

 

 

13 listopad 2015r. – Delegacja studentów podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

 

 

W dniu 11 listopada 2015 roku delegacja studentów Instytutu Medycznego kierunku Ratownictwo Medyczne Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku wzięła udział w miejskich obchodach Święta Niepodległości.

Delegacja wraz z pocztem sztandarowym uczestniczyła w rozpoczęciu uroczystości pod Domem Sokoła a następnie we Mszy Świętej w Kościele farnym pw. Przemienienia Pańskiego oraz w pochodzie ulicami miasta zakończonym złożeniem kwiatów pod Krzyżem Pamięci i pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

W delegacji uczestniczyła studentka drugiego roku kierunku Ratownictwo Medyczne Kornelia Farbaniec oraz student pierwszego roku kierunku Ratownictwo Medyczne Taras Kuzhdeba. 

2 listopad 2015 r.- Kwesta przy cmentarzu

 W dniu 1 listopada 2015 r. grupa wolontariuszy  KW Instytutu Medycznego i dwóch studentów  drugiego roku kierunku ratownictwo medyczne Przemysław Mindur oraz Marek Kyc  wzięła udział w kweście na cmentarzu głównym w Sanoku .

 

Celem kwesty było zebranie funduszy na mający powstać dom samotnej matki. Więcej o inwestycji tutaj

 

23 październik 2015 r.-IV MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWO – SZKOLENIOWA

 

 

 

W dniu 22 października 2015 r. w Auli Centrum Sportowo-Dydaktycznego Uczelni odbyła się IV Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pod hasłem „Bezpieczeństwo na co dzień. Podstawy – obszary – podmioty" 


pod honorowym patronatem:

Wojewody Podkarpackiego
Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej

Marszałka Województwa Podkarpackiego
Władysława Ortyla

Dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
nadbryg. Janusza Skulicha

Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej
gen. brygadiera Wiesława Leśniakiewicza

Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej
nadbryg. Bogdana Kuligi

Celem  Konferencji jest stworzenie forum wymiany dobrych praktyk, wypracowanych i przyjętych rozwiązań oraz osiągnięć naukowych i technologicznych w dziedzinie bezpieczeństwa na poziomie strategicznym i operacyjnym jako dobra wspólnego.

 

Podczas konferencji przewidziane zostały panele dyskusyjne dotyczące zagadnień związanych z bezpieczeństwem powszechnym, w szczególności organizacją i funkcjonowaniem systemów powiadamiania ratunkowego oraz ratowniczych, nowych technologii w zarządzaniu bezpieczeństwem oraz wsparciem psychologicznym w sytuacjach kryzysowych.

 

Więcej informacji tutaj i tutaj

11 wrzesień 2015 r. Szkolenie BLS

 

W dniu 8 września 2015 roku wychowawcy Bursy Szkolnej ul. Szopena 5 w Sanoku,  odbyli  szkolenie  z zakresu pierwszej pomocy z uwzględnieniem resuscytacji krążeniowo – oddechowej zorganizowane przez Zakład Ratownictwa Medycznego Instytutu Medycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku.

 

Szkolenie przeprowadziła mgr Monika Kijowska.

 

22 czerwiec 2015 r.-II Miejsce studentów w V Manewrach Ratownictwa Medycznego.

 W dniach 12-14.06.2015 w Ustrzykach Górnych, odbyły się  piąte Manewry Ratownictwa Medycznego, zorganizowane przez Grupę Bieszczadzką Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

 

W trakcie Manewrów, ratownicy sprawdzali swoje umiejętności w doskonale przygotowanych symulacjach wypadków.

W piątek do późnych godzin nocnych trwały działania przy wypadku masowym.

W sobotę musieli się zmierzyć z takimi zadaniami jak:

-Wezwanie do porodu.

- Atak padaczki.

-Wypadek rowerzysty.

-Wypadek motocyklisty.

-Upadek z drzewa.

-Przejechany przez quada.

-Pogryziony przez psa.

-Wybuch gazu.

 

W manewrach wzięło udział 15 zespołów z GOPR-u, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, studenci z PWSZ w Sanoku, Krakowskiej Akademii oraz Maltańska Służba Medyczna.

Po podliczeniu punktów: pierwsze miejsce zajął zespół OSP Niebieszczany, drugie studenci Ratownictwa Medycznego z PWSZ w Sanoku, trzecie zespół z Grupy Bieszczadzkiej GOPR

opracował Hubert Marek

 

Więcej informacji tutaj

19 czerwiec 2015 r. –Szkolenie BLS

 Studenci kierunku Ratownictwo Medyczne przeprowadzili pokaz oraz kurs dla uczniów Szkoły Podstawowej w Kramarzówce z zakresu pierwszej pomocy - BLS.

 

Szkolenie przeprowadzili studenci : Bartłomiej Raba oraz Maciej Staruch studenci III roku z kierunku Ratownictwo Medyczne /studia niestacjonarne/ 

18 czerwiec 2015 r. – Studenci kierunku Ratownictwo Medyczne uczą zasad udzielania pierwszej pomocy

 Studenci   kierunku Ratownictwo Medyczne biorą czynny udział w akcjach związanych z nauczaniem udzielania podstaw pierwszej pomocy.

 

Szkolą między innymi najmłodszych, bowiem od najmłodszych należy się oswajać z zagadnieniami związanym z ratowaniem życia ludzkiego.

 

Najmłodsi odbiorcy uczą się o zasadach udzielania pierwszej pomocy, ćwiczą na fantomach oraz poznają też numery alarmowe i sposób informowania służb specjalnych o zdarzeniu.

 

Ostatnie szkolenie studenci przeprowadzili 14 czerwca w Dydni podczas I Pikniku Rodzinnego.

 

Więcej informacji tutaj

1 czerwiec 2015 r.- Promocja wyjazdowa

 Instytut Medyczny promuje swoje kierunki podczas imprez lokalnych.

 

Pracownicy Zakładu Ratownictwa Medycznego informują o ofercie kształcenia na kierunku Ratownictwo Medyczne, a także zapoznaja zainteresowanych z kierunkami dostepnymi na naszej Uczelni.

 

W dniu 31 czerwca podczas I Rodzinnego Pikniku Orzełka w Bażanówce, zainteresowani mogli zapoznać się z oferta dydaktyczna Uczelni.

4 maj 2015 r.- I Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym o Puchar Rektora PWSZ im. J.Grodka w Sanoku

 W dniu 23.04.2015 w Sanoku odbyły się I Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym o Puchar Rektora PWSZ w Sanoku.

 

Jednym z głównych organizatorów był Instytut Medyczny- Zakład Ratownictwa Medycznego, a koordynatorem

mgr Hubert Marek.

 

 

Mistrzostwa rozegrane zostały w dwóch kategoriach:

I- KPP (Kwalifikowana Pierwsza Pomoc) – skupiająca organizacje takie jak PSP, OSP, GOPR, SG, Policja, PCK, Służba Maltańska

II – ALS (Zaawansowane Zabiegi Resuscytacyjne) – dla zespołów pogotowia ratunkowego oraz studentów ratownictwa medycznego

 

W Mistrzostwach w sumie wzięło udział 22 trzyosobowe zespoły.

Założeniem Mistrzostw było udzielenie pomocy w 11 symulowanych zdarzeniach medycznych a były to:

1. Wypadek samochodowy

2. Postrzelony funkcjonariusz Straży Granicznej

3. Upadek z wysokości robotnika budowlanego

4. Uczestnik bójki zostaje pchnięty nożem

5. Nagłe zatrzymanie krążenia na rynku sanockim

6. Wytrzewienie ofiary wypadku quada

7. Wypadek na skateparku

8. Awaryjne lądownie pilota paraglajta na moście

9. Poparzona kucharka w Skansenie

10. Wypadek skoczka do wody

11. Wypadek motocyklisty

 

W kategorii ALS zwyciężyli:

1 miejsce Pogotowie Ratunkowe z Sanoka

2 miejsce Pogotowie Ratunkowe z Krosna

3 miejsce PWSZ im J.Grodka w Sanoku

 

W kategorii KPP zwyciężyli:

1 miejsce KP PSP w Brzozowie

2 miejsce Grupa Bieszczadzka GOPR

3 miejsce OSP z Beska

 

 

21 kwiecień 2015 r.- Dni Otwarte dla Ukrainy

 W dniu 18 kwietnia 2015 w ramach Dni Otwartych Uczelni zorganizowanych dla Ukrainy gościliśmy w Instytucie Medycznym delegację około 20 osób z tego państwa.

 

Zainteresowanych zapoznano z oferta dydaktyczną, studenci zaprezentowali umiejętności jakie nabywają w toku kształcenia na kierunku ratownictwo medyczne.

 

Przedstawiona oferta dydaktyczna oraz pokaz umiejętności ratunkowych wzbudził duże zainteresowanie wśród gości z Ukrainy.

 

W przygotowanie umiejętnosci zaanagazowali sie studenci III roku kierunku ratownictwo medyczne: Borczyk Bartłomiej, Florek Łukasz, Pabis Karol.

17 marzec 2015 rok- Szkolenie BLS

W dniu 12 marca 2015 r. pracownicy kierunku Ratownictwo Medyczne: mgr Krzysztof Sośnicki, mgr Wojciech Rogoz, mgr Hubert Marek przeprowadzili szkolenie BLS   dla nauczycieli II Liceum Ogólnokształcącego  w Sanoku.

 

W szkoleniu udział wzięło około 15 osób.

10 luty 2015 r.- Zimowy obóz sprawnościowy Bystre

 W ramach zimowego obozu sprawnościowego studenci kierunku ratownictwo medyczne przebywali w dniach 1-4 luty 2015 r. w Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym BYSTRE.


W ramach obozu realizowano symulacje zdarzeń ratowniczych między innymi : niekontrolowany wybuch bomby, zatruce alkoholem metylowym. 

W trakcie zajęć w ciągu dnia studenci mieli za zadanie wdrożyć odpowiednie postepowanie u poszkodowanych pacjentów.


20.11.2014 r.- Szkolenie BLS dla pracowników Uczelni

W dniu 18.11.2014 pracownicy Instytutu Medycznego: mgr Wojciech Rogoz, mgr Lucyna Gazdowicz, mgr Hubert Marek, mgr Monika Kijowska i mgr Krzysztof Sośnicki przeprowadzili szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie adresowane było do pracowników naszej Uczelni. Podczas szkolenia uczestnicy zapoznali się z podstawowym algorytmem postępowania w sytuacji zagrożenia życia.

III Międzynarodowa Konferencja - Arłamów 16-17 października 2014 r.

  

 

W dniach 16 i 17 październik 2014 roku w Arłamowie odbyła się III MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWO – SZKOLENIOWA ,, Współdziałanie fundamentem skutecznego ratownictwa”

Specjalizacje w działaniach ratowniczych, medycznych i systemach wsparcia

pod Honorowym Patronatem

Wojewody Podkarpackiego
Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej

Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej
gen. brygadiera Wiesława Leśniakiewicza

Prezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP
dh Waldemara Pawlaka

 

Dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
nadbryg. Janusza Skulicha.

 

Głównym celem Konferencji jest wymiana doświadczeń oraz ukazanie perspektyw rozwoju współdziałania, podmiotów i instytucji w obszarze bezpieczeństwa, a w szczególności w zapewnieniu skutecznej pomocy osobom w stanach zagrożenia życia i zdrowia.

 

 

Konferencja stanowi forum wymiany dobrych praktyk, wypracowanych i przyjętych rozwiązań oraz osiągnięć naukowych i technologicznych w dziedzinie bezpieczeństwa na poziomie strategicznym i operacyjnym jako dobra wspólnego.

 

 

Realizacja tej tematyki, pozwoli na zdiagnozowanie problemów oraz będzie inspiracją do połączenia teorii z praktyką, a także pozwoli na wymianę doświadczeń podmiotów włączonych w system bezpieczeństwa państwa.

 

 

 

Wypracowane wnioski wyznaczą kierunki wzajemnej współpracy, kooperacji i synchronizacji działań sektorów: nauki, administracji i zarządzania państwa, a także podmiotów bezpieczeństwa wewnętrznego jako fundamentu. skutecznego ratownictwa.

 

tutaj relacja z Konferencji

30 czerwiec 2014 r.- Egzamin dyplomowy

 

W dniach 26,27 i 28 czerwca 2014 w Instytucie Medycznym odbył się egzamin dyplomowy studentów kierunku Ratownictwo Medyczne( studia stacjonarne oraz niestacjonarne).
Wszystkim studentom gratulujemy wyników, które osiągnęli dzięki ciężkiej pracy przez całe trzy lata kształcenia.
Życzymy także dalszej owocnej pracy nad własnym rozwojem zawodowym.

 

26 maj 2014 r- Juwenalia Turniej Piłki Nożnej

 

W dniach 22 i 23 maj 2014 roku odbyły się  Juwenalia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku
 
W ramach imprezy odbył się turniej piłki nożnej zorganizowany przez Klub uczelniany AZS, w którym uczestniczyły drużyny nauczycieli akademickich oraz drużyny  studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku.

23 czerwiec 2014 r.- Letni obóz sprawnościowy

 W ramach letniego obozu sprawnościowego studenci kierunku ratownictwo medyczne (studia stacjonarne i niestacjonarne) przebywali w dniach 15-18 czerwiec 2014 r. w Ośrodku WZW Jawor w Solinie.

 
W trakcie obozu realizowane były zajęcia sportowe na basenie, w terenie, a także dzienne i nocne symulacje zdarzeń ratowniczych.

12 marzec 2014 r.- Dni Otwarte Uczelni

Po raz kolejny nasza Uczelnia otworzyła swoje podwoje przed  kandydatami na przyszłych studentów.
Uczniowie mieli okazję zwiedzić sale wykładowe, zapoznać się z ofertą edukacyjną.
Kierunek Ratownictwo Medyczne przygotował  symulacje wypadku drogowego . Ponadto zaprezentowano pracownie umiejętności ratunkowych, pracownią anatomiczną oraz pracownię biochemiczną.
Bardzo dziękujemy wszystkim studentom zaangażowanym w Dzień Otwarty.

Więcej na temat Dni Otwartych tutaj

10 marzec 2014 r.- Studenci INSTYTUTU MEDYCZNEGO na wesoło

Studenci kierunku Ratownictwo Medyczne udowodnili dzisiaj, że studiowanie to nie tylko nauka, ale także zabawa.  
 

 

 
Wykazali się przy tym niezwykłą kreatywnością oraz pomysłowością za co bardzo dziękujemy.
 

 

 
Swoją obecnością w nakręconym ,,z przymrużeniem oka „ klipie wideo mieli okazje uatrakcyjnić uroczystość  otwarcia nowego oddziału Neurologii Sanockiego Szpitala.
 

 

 
Jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt.
 

 

 
Film zrealizował: mgr Hubert Marek oraz  Jarosław  Makutynowicz.

 

Niżej zdjęcia z ,, planu filmowego"

 

film można oglądnąc tutaj 

6 luty 2014 r.- IV zawody o puchar Dyrektora Pogotowia Ratunkowego w Krośnie

Studenci zrzeszeni w Kole Naukowym Ratowników Medycznych wzięli udział w IV zawodach o puchar Dyrektora Pogotowia Ratunkowego w Krośnie. Studenci przygotowali pokaz ratownictwa medycznego, który pokazał, co z poszkodowanym w stanie zatrzymania krążenia robi wezwany na miejsce zdarzenia zespół wykwalifikowanych ratowników medycznych. Więcej informacji tutaj i tutaj

3 luty 2014 rok.- Dni Otwartych Drzwi Onkologii w Brzozowie

 

 
1 lutego 2014 w Szpital Specjalistyczny w Brzozowie -Podkarpacki Ośrodek Onkologiczny im. ks. B. Markiewicza zorganizował  Dzień Otwartych Drzwi Onkologii.
 
Wydarzenie zorganizowano w związku ze Światowym Dniem Walki z Rakiem który obchodzony jest 4 lutego.
 
Studenci- Wolontariusze kierunku Pielęgniarstwo i Ratownictwo Medyczne wzięli  udział w prezentacji  nowego urządzenia w Brzozowskim Szpitalu jakim jest Aparat PET czyli pozytonowy emisyjny tomograf . Urządzenie to pozwala na specjalistyczną diagnostykę i precyzyjną lokalizację zmian nowotworowych, wobec czego jest niezwykle pomocne w diagnostyce chorób nowotworowych.
 
 Ponadto dowiedzieli się także o  profilaktyce i wykrywaniu raka piersi i szyjki macicy . Na ten temat informację udzieliła  zastępca kierownika Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie – Ewelina Leicht.
 
Więcej informacji dotyczących Dni Otwartych tutaj  i relacja tv Rzeszów tutaj.
www.tvp.pl/rzeszow

23 styczeń 2014r.- Zimowy obóz sprawnościowy

 

 

 

W ramach zimowego obozu sprawnościowego studenci kierunku ratownictwo medyczne ( studia stacjonarne i niestacjonarne) przebywali w dniach 18-22 luty 2014 r. w Ośrodku Rekreacyjno-Wypoczynkowym BYSTRE.

 W ramach obozu realizowano symulacje zdarzeń ratowniczych między innymi : pozorację zdarzenia masowego, w trakcie którego fanatycy religijni postanowili popełnić samobójstwo.

 Zadaniem zespołu ratowników było zlokalizowanie grupy samobójców, zabezpieczenie osób poszkodowanychi zakwalifikowanie ich do odpowiedniej grupy zgodnie z systemem START.

 

 W trakcie zajęć w ciągu dnia studenci  mieli za zadanie wdrożyć odpowiednie postepowanie u pacjentów: urazowych, pacjentów z nagłym zatrzymaniem krążenia i pacjentów internistycznych.

 Pozorantami zdarzenia nocnego byli studenci III roku kierunku Ratownictwo Medyczne, oraz pracownicy Ratownicy Medyczni  ze Stacji Pogotowia Ratunkowego Sanockiego Szpitala.

 

 

  Zdjęcia z uprzejmości naszego absolwenta Dariusza Sałata

 

 

 

 

 

 

17 styczeń 2014 r.- Szkolenie BLS

15 stycznia 13 grudnia 2013 roku, studenci kierunku Ratownictwo Medyczne: Urszula Gładysz ( 3 rok), Paulina Kurnik( 3 rok), Marcin Piechnik ( 3 rok), przeprowadzili szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lesku. Tematem szkolenia było: BLS i zadławienia. Wraz ze studentami szkolenie przeprowadzili nauczyciele z kierunku Ratownictwo Medyczne: mgr Lucyna Gazdowicz, mgr Wojciech Rogoz, , mgr Krzysztof Sośnicki.

13 styczeń 2014 r.- Studenci dla WOŚP

12 stycznia w Sanoku po raz kolejny zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Akcję z ramienia Uczelni koordynowała mgr Teresa Maliwiecka- opiekun Koła Wolontariatu Studenci zrzeszeni w Kole Wolontariatu od godzin rannych przez cały dzień kwestowali na ulicach. Podczas imprezy studenci kierunku Ratownictwo Medyczne przeprowadzali także pokazy BLS. Bardzo dziękujemy wszystkim osobom za udział w tej szlachetnej akcji.

6 styczeń 2014 r.- Kierunek Ratownictwo Medyczne w obiektywie.

16 grudnia 2013 roku w Zakładzie Pielęgniarstwa Instytutu Medycznego, odbyła się sesja wizerunkowa kierunku Ratownictwo Medyczne. Bardzo dziękujemy wszystkim studentom, którzy wzięli w niej udział. Zdjęcia wykonane zostały przez firmę Foto-Zdrój Iwona Ziajka

Świąteczna pamiątka

 Drodzy Studenci z okazji zbliżających się Świąt, życzymy Wam magii płynącej z nocy wigilijnej, niech ten wieczór przyniesie Wam spokój i radość.

Życzymy Wam, aby chwila świąt Bożego Narodzenia żyła w Was cały Nowy 2014 rok.
Niech spełnią się wszystkie Wasze marzenia.

16 grudzień 2013 r.- Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy

 13 grudnia 2013 roku, studenci kierunku Ratownictwo Medyczne: Urszula Gładysz ( 3 rok), Paulina Kurnik( 3 rok), Marcin Piechnik ( 3 rok), Mariusz Mielnikiewicz ( 2 rok),  Jakub Filik (absolwent  ), przeprowadzili  szkolenie z zakresu udzielania  pierwszej pomocy w Zespole Szkół im.Ignacego  Łukasiewicza  w Strachocinie.


Tematem szkolenia było: BLS, złamania, rany, krwotoki, oparzenia, zadławienia.


Wraz ze studentami szkolenie przeprowadzili nauczyciele z kierunku Ratownictwo Medyczne:  mgr Wojciech Rogoz, mgr Lucyna Gazdowicz, mgr Krzysztof Sośnicki.

 

Więcej informacji tutaj 

10 grudzień 2013 r.- II Ogólnopolska Konferencja Medycznych Studenckich Kół Naukowych w Rzeszowie

  W dniu 6 grudnia  roku  na w  Rzeszowie w Centrum Dydaktyczno – Naukowym Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Medycznych Studenckich Kół Naukowych.

 
  Zakład Ratownictwa Instytutu Medycznego PWSZ im J. Grodka w Sanoku był reprezentowany przez studentów : Bartosz Pulnar, Łukasz Czuchry, Paulina Kurnik, Natalia Niemiec .  Zaprezentowali  oni następujące prace:  ,, Ocena sposobu żywienia studentów kierunku ratownictwo medyczne Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. J. Grodka w Sanoku”
oraz ,,Obóz sprawnościowy elementem przygotowania do zawodu ratownika medycznego”
 
  Na konferencji obecny był także opiekun Koła Naukowego mgr Hubert Marek.
 
 Więcej informacji dotyczących konferencji tutaj

Prezentacje z II Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej 24-25.10.2013 r.

Prezentacje prac przedstawionych podczas tegorocznej konferencji.

Pliki do pobrania

Kuslij Igor Ivanovicz: Jednolity Państwowy System Obrony Cywilnej na Ukrainie / Єдина державна система цивільного захисту України

Marián Šanta: Zintegrowany System Ratownictwa Medycznego w Republice Słowackiej / Integrovaný záchranný systém v Slovenskej republike

Elżbieta Cipora, Joanna Bierawska: Ratownictwo medyczne w systemie bezpieczeństwa państwa

Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska: Rola wojewody w systemie bezpieczeństwa państwa

Snycar Wasil Daniłowicz: Organizacja reagowania na sytuacje nadzwyczajne na Ukrainie / Організація реагування на надзвичайні ситуації в Україні

Grzegorz Chudzik: Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w systemie bezpieczeństwa państwa

Jerzy Telak, Tomasz Zalewski: Wybrane aspekty działalności Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – organizacji pozarządowej polskich ratowników wodnych

Tomasz Maciejewski: Stowarzyszenie STORAT jako wsparcie jednostek państwowych w działaniach ratowniczych

Dariusz Sałata, Joanna Ziemiańska: Historia i działalność Fundacji Maltańskiej Służby Medycznej w Polsce

Stanisław Rysz: Rola wojewody w zapewnieniu bezpieczeństwa w województwie. Omówienie na przykładzie województwa podkarpackiego

Grzegorz Matyniak: Cyberprzestępczość – zagrożenie dla infrastruktury krytycznej. Wybrane aspekty prawne

Marek Stawarczyk: Informacja jako aspekt infrastruktury krytycznej państwa

Jacek Hynowski, Jan Pelczar, Anna Dunajczyk, Zdzisław Zarzycki: Funkcjonowanie Ochotniczych Straży Pożarnych na szczeblu gminy - usuwanie skutków powodzi ze szczególnym uwzględnieniem współdziałania podmiotów ratowniczych

Rafał Sakowski: Rola i możliwości ratowników Polskiego Czerwonego Krzyża w sytuacjach katastrof i klęsk żywiołowych

Robert Godek: Rola wolontariatu i koordynacja działań ratowniczych w sytuacji zagrożenia osuwiskowego

Ewa Smoleń, Elżbieta Cipora: Determinanty wyboru kierunku studiów oraz plany zawodowe studentów ratownictwa medycznego

Boguská Danka, Kollárová Beáta, Miženková Ľudmila: Metody postępowania w stanach nagłych z udziałem osób niepełnosprawnych / Metodický postup pri mimoriadnej udalosti s hromadným postihnutím osôb v praxi

Marek Wojtaszek, Mateusz Szpiech, Krzysztof Jakubowski, Oliver Rácz, Janusz Romanek, Jarosław Sawka: Wiedza kierowców powiatu rzeszowskiego z zakresu udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych

Andrzej Ferenc, Rafał Martynek, Jacek Mućka, Ewa Koreleska: Zagrożenie bioterroryzmem w opinii pracowników służby zdrowia

Elżbieta Cipora, Krzysztof Sośnicki, Ewa Smoleń: Satysfakcja z życia studentów ratownictwa medycznego i pielęgniarstwa

Mária Kopáčiková: Emergency labor in pre-hospital care

Ľudmila Miženková, Martina Reľovská, Jozef Bujňák: Ocena prawidłowej funkcji kończyny górnej po przebytych urazach – doniesienie wstępne / Predbežné výsledky štúdie zameranej na hodnotenie funkčnosti hornej končatiny po traumatických poraneniach

Andrzej Ferenc, Tomasz Kowalczyk, Jacek Tlappa, Ewa Koreleska: Działania państwowego ratownictwa medycznego w przypadkach użądlenia i ukąszenia przez owady błonkoskrzydłe

Ewa Poźniak, Aneta Mielnik: Zagrożenia w pracy ratowników medycznych

Jarosław Sawka, Marcin Wojcieszak, Marek Wojtaszek, Krzysztof Jakubowsk: Rola dyspozytora pogotowia ratunkowego podczas nagłego zatrzymania krążenia

Eugen Frisman, Oliver Racz, Matuš Baran, Jozef Firment, Krzysztof Jakubowski, Marek Wojtaszek: Fournier’s gangrene

Jaroslav Stančiak: Alcohol and other addictive substances intoxications in children in pre-hospital care

Filmy/Zdjęcia z Konferencji 24-25.10.2013 r.

Fotorelacja z 1-ego dnia Konferencji znajduje się tutaj

 

Relacja video z 1-ego dnia Konferencji - esanok.pl

 

Relacja video z 2-ego dnia Konferencji (manewry w Sieniawie) - esanok.pl

 

Fotorelacja z manewrów w Sieniawie - 2-gi dzień konferencji 25.10.2013 r.

II Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa 24-25.10.2013 r.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku przy współpracy z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku, Szpitalem Specjalistycznym SPZOZ w Sanoku, Zarządem Głównym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym oraz Polskim Czerwonym Krzyżem w dniach 24-25 października 2013 roku organizuje II Międzynarodową Konferencję Naukowo – Szkoleniową pt. „Podmioty Ratownicze w Systemie Bezpieczeństwa Państwa”

pod Honorowym Patronatem

Wojewody Podkarpackiego
Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej

Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej
gen. brygadiera Wiesława Leśniakiewicza

Prezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP dh Waldemara Pawlaka

 

Komitet Honorowy

nadbryg. Janusz Skulich – zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej (PL)

st. bryg. Bogdan Kuliga – Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie (PL)

ppłk. rez. Piotr Skworzec – Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie (PL)

dh Teresa Tiszbierek – Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP (PL)

dh Janusz Konieczny – Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP (PL)

Nikołaj Czeczotkin – zastępca dyrektora Departamentu reagowania na sytuacje nadzwyczajne Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy (UA)

mgr Andrzej Czech – Prezes Zarządu Bieszczadzkiej Grupy GOPR (PL)

dr Marek Brodzki – Przewodniczący Krajowego Zespołu ds. Ratownictwa przy Zarządzie Głównym PCK, Członek Zarządu Głównego PCK (PL)

   

Komitet Naukowy

dr n. med. Elżbieta Cipora – Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku (PL)

prof. dr hab. n. med. Irena Dorota Karwat – Katedra i Zakład Epidemiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (PL)

prof. Oleh Lyubinets, M.D., Ph.D. – Health Care Management Department Danylo Halytsky L’viv National Medical University (UA)

dr n. med. Halina Piecewicz-Szczęsna – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku, Katedra i Zakład Epidemiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (PL)

doc. MUDr. Marián Šanta, CSc. – Košická Zachránka, Košice, Zakład Ratownictwa Medycznego PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku (SK)

dr n. med. Jarosław Sawka – Zakład Ratownictwa Medycznego PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku (PL)

dr n. med. Marek Wojtaszek – Zakład Ratownictwa Medycznego PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku, Katedra Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego (PL)  

  

Komitet Organizacyjny

st. bryg. Jan Ziobro – KW PSP Rzeszów – przewodniczący

mgr Przemysław Barcentewicz – LPR Sanok

lek. Joanna Bierawska – PWSZ Sanok

ppłk. rez. Marek Borkowski – PWSZ Sanok

mgr Magdalena Chrobak – PWSZ Sanok

mgr Grzegorz Chudzik – GOPR Sanok

bryg. Krzysztof Dżugan – KP PSP Sanok

mgr Lucyna Gazdowicz – PWSZ Sanok

mgr Krzysztof Jakubowski – PWSZ Sanok

mgr Aneta Mielnik – PWSZ Sanok

bryg. Lesław Penar – KP PSP Sanok

mł. bryg. Krzysztof Pietrasik – KG PSP Warszawa

mgr Ewa Poźniak – PWSZ Sanok

dr inż. Stanisław Rysz – PUW Rzeszów

mgr Magdalena Skrzypczak – KG PSP Warszawa

mgr Ewa Smoleń – PWSZ Sanok

mgr inż. Łukasz Szaruga – PCK Przemyśl

mgr Artur Szymański – WOPR Krosno

st. kpt. Adam Wiśniewski – KW PSP Rzeszów

 

Celem Konferencji jest wymiana doświadczeń z zakresu systemu zintegrowanego ratownictwa, a także dzielenie się wiedzą i umiejętnościami z tej dziedziny, propagowanie idei wolontariatu w służbach ratowniczych oraz integracja środowisk Polski, Ukrainy i Słowacji.

TEMATYKA KONFERENCJI

• Administracja publiczna w zarządzaniu kryzysowym – przedstawienie działań administracji samorządowej na tle konkretnych zdarzeń kryzysowych, jakie miały miejsce w woj. podkarpackim w ciągu kilku ostatnich lat: powódź, osuwiska.
• Zarządzanie kryzysowe.
• Krajowy system ratowniczo – gaśniczy.
• Państwowe ratownictwo medyczne.
• Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.
• Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
• Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
• Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
• Polski Czerwony Krzyż.
• Inne podmioty systemu bezpieczeństwa.
• Współdziałanie podmiotów systemu bezpieczeństwa, w tym współpraca międzynarodowa.

INFORMACJE OGÓLNE
Uczestnicy konferencji otrzymają certyfikaty i 15 punktów edukacyjnych (dot. ratowników medycznych)

24.10.2013 r. (czwartek)
godz. 15.00 – Rozpoczęcie Konferencji, obrady – Sala widowiskowa Sanockiego Domu Kultury, ul. Mickiewicza 23

25.10.2013 r. (piątek)
godz. 08.00-18.00 – prezentacje i warsztaty w terenie (Sieniawa k. Krosna)

KOSZT UCZESTNICTWA W KONFERENCJI (dla kadry naukowej, medycznej i studentów - cena nie obejmuje noclegu)
300 zł – dla uczestników czynnych, w tym: certyfikat, udział w obradach, druk jednej pracy w monografii
w języku polskim lub w języku angielskim oraz uroczysta kolacja w pierwszym dniu konferencji. Opłata konferencyjna pokrywa druk jednej pracy, możliwy jest druk kolejnych za dodatkową opłatą 140 zł za każdą pracę. Komitet Naukowy zastrzega sobie prawo wyboru doniesień, które zostaną zaprezentowane
na Konferencji.
160 zł – dla uczestników biernych, w tym: certyfikat, udział w obradach oraz uroczysta kolacja w pierwszym dniu konferencji.
60 zł – dla uczestników biernych, w tym: certyfikat, udział w obradach.

  

KOSZT UCZESTNICTWA W KONFERENCJI (dla służb mundurowych, starostw powiatowych - cena obejmuje nocleg)
300 zł – w tym: certyfikat, udział w obradach, uroczysta kolacja w pierwszym dniu konferencji, nocleg w hotelu na terenie Sanoka.

70 zł - nocleg dla kierowców w Domu Sportowca Błonie w Sanoku (w tym obiadokolacja i śniadanie)

TERMINY
UWAGA - ze względu na duże zainteresowanie konferencją, przesuwamy termin zgłoszenia do 15 października 2013 roku. Zgłoszenie udziału w konferencji należy przesłać na e-mail:

  
OPŁATĘ konferencyjną należy wnosić na konto:
nr: 67 1020 2980 0000 2302 0020 7837
PKO BP SA Oddział w Sanoku,
PWSZ im. J. Grodka w Sanoku, ul. Mickiewicza 21, 38 – 500 Sanok

W razie rezygnacji wpłata za udział w konferencji nie podlega zwrotowi

 
Szczegółowe informacje na temat Konferencji:
www.pwsz-sanok.edu.pl

tel. /013/ 46-55-950

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Przebieg konferencji:

Pierwszy dzień 24.10.2013 r.

Konferencja rozpoczyna się w czwartek o godz. 15.00 w Sali Widowiskowej Sanockiego Domu Kultury przy ul. Mickiewicza 24. Konferencja została podzielona na kilka sesji, z przerwami kawowymi na dyskusję i potrwa do godziny 20.00. Następnie o godz. 20.30 odbędzie się uroczysta kolacja w restauracji Hotelu Bona przy ul. Białogórskiej 47 w Sanoku.

 

Drugi dzień 25.10.2013 r.

W piątek 25 października 2013 roku organizatorzy przewidują warsztaty terenowe w Sieniawie k. Krosna.

- godz. 10.00 wyjazd własnymi środkami transportu do miejscowości Sieniawa (pow. krośnieński) na obiekt zapory wodnej gdzie odbędą się ćwiczenia demonstracyjne służb i podmiotów ratowniczych uczestniczących w konferencji,

- godz. 11.00-12.30 ćwiczenia na obiekcie zapory wodnej oraz zalewu w Sieniawie,

- godz. 12.45-14.00 przejazd do Rymanowa (ok. 2 km) – obiad w Gminnym Ośrodku Kultury,

- godz. 14.00 podsumowanie i zakończenie konferencji – Rymanów Kino Sokół.

 

Uczestnicy warsztatów znajdą się w środku zdarzenia z wieloma poszkodowanymi, a tym samym zapoznają się ze specyfiką współdziałania służb ratunkowych na lądzie, na wodzie i w powietrzu (Pogotowie Ratunkowe, Państwowa Straż Pożarna i jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Polski Czerwony Krzyż, Straż Graniczna, Prokuratura, Policja, Stowarzyszenie Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami „STORAT”).

 

Pliki do pobrania

KARTA - ZGŁOSZENIE UDZIAŁU - służby mundurowe, starostwa powiatowe

KARTA - ZGŁOSZENIE UDZIAŁU - kadra naukowa, medyczna, studenci

ZASADY PUBLIKACJI

HARMONOGRAM KONFERENCJI

POZOSTAŁE WYDARZENIA

Wszystkie aktualności znajdują się tutaj

Ideo Realizacja:

CMS Edito Powered by:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku
ul. Mickiewicza 21 | 38- 500 Sanok